Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 24 sierpnia: Berliner postrzelił na Długiej dwóch Polaków. Cudem uniknął linczu

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 24 sierpnia: Berliner postrzelił na Długiej dwóch Polaków. Cudem uniknął linczu
Kalendarium bydgoskie na 24 sierpnia: Berliner postrzelił na Długiej dwóch Polaków. Cudem uniknął linczu Archiwum Polska Press / Canva
Kalendarium bydgoskie na 24 sierpnia. Sprawdź, co jeszcze tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

24 sierpnia 1914 roku do Bydgoszczy dotarł pierwszy kolejowy transport rannych niemieckich żołnierzy z frontu rozpoczętej właśnie I wojny światowej.

24 sierpnia 1919 roku na boisku przy placu dragońskim przy obecnej ul. Gdańskiej rozegrany został pierwszy w Bydgoszczy piłkarski mecz dwóch polskich drużyn, w którym zespół bydgoskiego Sokoła występujący pod nazwą „Polonia” zmierzył się z Sokołem z Torunia.

24 sierpnia 1920 roku odbyło się zaprzysiężenie nowej Rady Miejskiej Bydgoszczy, pierwszej w wolnej Polsce złożonej z 42 radnych, w tym 28 Polaków. Przewodniczącym rady został wydawca „Dziennika Bydgoskiego” Jan Teska. Funkcję tę sprawował do końca roku. 1 stycznia 1921 roku przewodniczącym rady został Jan Biziel.

24 sierpnia 1927 roku do Bydgoszczy na dwa dni na zaproszenie społecznego komitetu obywatelskiego przybyła grupa około 650 weteranów armii polskiej mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Goście zwiedzili lotnisko, miasto, główne zakłady przemysłowe i brali udział w uroczystym bankiecie wydanym na ich cześć w Resursie Kupieckiej.

24 sierpnia 1930 roku młody Żyd, Baruch Berliner, postrzelił na ul. Długiej dwóch Polaków, co wywołało wielki ferment w mieście. Jak wyjaśniał Berliner przed sądem, chciał w ten sposób zapobiec linczowi dwóch rabinów żydowskich z Góry Kalwarii, którzy przyjechali do Bydgoszczy i szli przez miasto w chałatach, eskortowani przez tłum wyrostków obrzucający ich groźbami i kamieniami.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

24 sierpnia 1939 roku miała miejsce mobilizacja Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Oddział uczestniczył w walkach Armii „Pomorze”, został rozbity w bitwie pod Iłowem 17 września 1939 roku. 50 spośród 179 wziętych do niewoli członków batalionu zostało rozstrzelanych pięć dni później w Boryszewie pod Sochaczewem.

24 sierpnia 1945 roku prymas Polski, ks. kardynał August Hlond erygował parafię pw. Św. Piotra i Pawła przy kościele na pl. Wolności, wcześniej pełniącym funkcje zboru ewangelickiego.

Tego samego dnia po odwołaniu Karola Bąkowskiego, pierwszym sekretarzem Komitetu Miejskiego Polskiej Partii Robotniczej w Bydgoszczy został oficer I Armii Wojska Polskiego, Jan Grudziński. Na stanowisku wytrwał niecałe osiem miesięcy, do marca 1946 r.

Tego samego dnia w Bydgoszczy aresztowany został płk Józef Chyliński, komendant okręgu bydgoskiego delegatury sił zbrojnych, wcześniej szef sztabu komendy pomorskiego okręgu Armii Krajowej. Gdy UB zapukało do drzwi, Chyliński wyskoczył przez okno z II piętra domu przy ul. Poznańskiej 1. Nic mu się nie stało, po pościgu został jednak ujęty i na przesłuchanie zawieziony do WUBP do Gdańska.

24 sierpnia 1947 roku na dworcu kolejowym Bydgoszcz Główna funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei usiłowali wylegitymować trzech czerwonoarmistów podróżujących nielegalnie pociągiem jadącym do Niemiec. Doszło do strzelaniny, w której zginęło dwóch żołnierzy, a trzeci został aresztowany.

24 sierpnia 1961 roku kierownictwo Torbydu podjęło decyzję, próbując uratować frekwencję w zorganizowanym tam kinie na wolnym powietrzu, by można było oglądać filmy, nie wysiadając z samochodu. W ten sposób powstało na krótko pierwsze w mieście autokino.

24 sierpnia 1968 roku decyzją Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy ustalona została szczegółowa lokalizacja przyszłego osiedla Wyżyny. Dwa lata później teren ten został przekazany Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” w użytkowanie wieczyste, a w 1971 roku stanęły tam pierwsze bloki osiedla „Skarpa” przy obecnej ulicy Zofii Nałkowskiej.

24 sierpnia 1990 roku wojsko złożyło podczas narady w Urzędzie Wojewódzkim deklarację oddania miastu Bydgoszcz licznych swoich terenów na terenie miasta, m.in. placu u zbiegu ul. Focha i Czartoryskiego, części poligonu na Jachcicach, budynku na rogu ul. Szubińskiej i Stromej oraz sądu przy ul. Grudziądzkiej.

Flash INFO odcinek 29

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo