Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 23 lipca: Ale ulewa! Zalane ulice, podmyte tory. Sparaliżowane miasto

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 23 lipca: Ale ulewa! Zalane ulice, podmyte tory. Sparaliżowane miasto
Kalendarium bydgoskie na 23 lipca: Ale ulewa! Zalane ulice, podmyte tory. Sparaliżowane miasto Pixabay / zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 23 lipca. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy!

23 lipca 1466 roku do Bydgoszczy z Inowrocławia dotarli król Kazimierz Jagiellończyk i posłowie Eryka II księcia słupskiego na rokowania dotyczące odnowienia dobrosąsiedzkich stosunków i przejmowania odbitych z rąk krzyżackich zamków pomorskich. Król przebywał w mieście przez kolejnych siedem tygodni.

23 lipca 1588 roku król Zygmunt III Waza wydał edykt zakazujący osiedlania się w Bydgoszczy innowierców, stwierdzając, że liczba heretyków ostatnio bardzo wzrosła w Bydgoszczy i jest ich więcej niż za panowania króla Stefana.

23 lipca 1766 roku król Stanisław August Poniatowski nadał Litmanowi Levinowi prawo poszukiwania na obszarze mennicy bydgoskiej kruszców szlachetnych i miedzi na zasadzie: połowa znalezionych skarbów dla poszukiwacza, połowa dla mennicy warszawskiej. To prawdopodobnie Levin, określony jako „Żyd z Warszawy” znalazł, według relacji radcy miejskiego Mechiena, w nurcie Brdy, na terenie częściowo zalanej wówczas mennicy „kilka beczek srebra i wywiózł takowe do Warszawy”.

23 lipca 1904 roku miało miejsce odsłonięcie rzeźby „Potop” według projektu niemieckiego artysty Ferdynanda Lepckego w ówczesnym parku Regencyjnym (od 1920 parku Kazimierza Wielkiego). Basen i wodotrysk ukończono cztery lata później. Rzeźba została przez Niemców rozebrana i przetopiona w pierwszych dniach stycznia 1943 roku. Zrekonstruowana rzeźba powróciła na swoje miejsce w 2014 roku.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

23 lipca 1910 roku miały miejsce dwa wielkie pożary na przedmieściach: w Bartodziejach Wielkich spaliły się tartak i fabryka mebli Boehma, a na Czyżkówku młyn parowy Albrechta. Szkody wyrządzone przez ogień określono jako „bardzo znaczne”.

23 lipca 1920 roku księgarze Leon Posłuszny i Narcyz Gieryn otworzyli przy placu Teatralnym polską księgarnię pod nazwą „Księgarnia Bydgoska”, najpopularniejszą tego typu placówkę w międzywojennej Bydgoszczy.

23 lipca 1922 roku powstał w Bydgoszczy oddział Partii Narodowych Socjalistów (od września 1924 Niezależna Socjalistyczna Partia Pracy), złożony z byłych członków Polskiej Partii Socjalistycznej. Na czele partii stanął radny miejski Laurenty Zacharjasiewicz.

23 lipca 1924 roku w wyniku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu podniósł się poziom Brdy. Zalaniu uległo wiele piwnic i suteryn w centrum miasta. Podmycie torowisk wstrzymało ruch tramwajowy. Wokół gazowni trzeba było usypać ochronne wały ziemne. Trzy dni później woda w Brdzie podniosła się na tyle, że do zalania Rybiego Rynku brakowało jedynie 20 cm.

23 lipca 1934 roku zmarł w wieku 92 lat Stanisław baron Tittenbrun, ostatni żyjący w Bydgoszczy powstaniec styczniowy, ranny w bitwie pod Fajsławicami. Mieszkał przy ul. Kołłątaja 6, był powszechnie znany i ceniony w mieście. Pochowany został w kwaterze powstańców styczniowych na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Tego samego dnia po południu przeszła przez Bydgoszcz wyjątkowo silna ulewa. Strugi wody spływającej z południowej skarpy naniosły na niżej położone tereny, szczególnie na ul. Toruńską i okoliczne sterty błota. Na jezdniach powstały ogromne kałuże, z powodu podmycia torów przestały kursować tramwaje, a na ulice wylały się ścieki. Sprzątanie po ulewie zajęło kilka kolejnych dni.

23 lipca 1945 roku w Bydgoszczy ukazał się pierwszy numer ogólnopolskiego tygodnika „Kurier Sportowy”. Redakcja mieściła się w mieszkaniu w budynku przy ul. Gdańskiej 29. Redaktorem naczelnym był Andrzej Kłyszyński. Pismo w głównej mierze finansował dyrektor Fabryki Obuwia „Leo” Ludwik Krupa, a wydawała je spółdzielnia „Gryf”. W latach 1945-47 „Kurier” był najpopularniejszym pismem o tej tematyce w kraju. Przestał ukazywać się z powodu problemów finansowych w kwietniu 1947 roku.

23 lipca 1959 roku do Bydgoszczy na zjazd wychowanków Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika przyjechał Wojciech Albrycht, były znany nauczyciel i działacz społeczny, w 1939 roku cywilny komendant obrony miasta, po wojnie konsul PRL w Chicago.

23 lipca 1971 roku miało miejsce podpisanie umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Kragujevacem (Serbia) z inicjatywy strony polskiej. Podpisy pod oficjalnym dokumentem złożyli przewodniczący Prezydium MRN Bydgoszczy Franciszek Lech i przewodniczący Miejskiej i Powiatowej RN Kragujevca Milan Djoković. Obie strony wyraziły wolę pogłębiania przyjaźni, a także współpracy na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej, sportowo-turystycznej oraz kulturalnej.

23 lipca 1972 roku we Vrsacu bydgoski szybownik, Jan Wróblewski zdobył po raz drugi w swojej karierze tytuł mistrza świata, tym razem w klasie standard.

23 lipca 1984 roku z okazji powołania Akademii Medycznej w Bydgoszczy odbyło się w siedzibie KW PZPR spotkanie władz partyjnych i miejskich z samodzielnymi pracownikami naukowymi nowej uczelni.

23 lipca 1997 roku na bydgoskim Starym Rynku pojawiło się ok. 50 weteranów szos; zabytkowe samochody (najstarszy pochodził z 1930 roku) uczestniczyły w III międzynarodowym rajdzie dookoła Polski.

Flash Info odc. 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera