23 lipca 1466 roku do Bydgoszczy z Inowrocławia dotarli król Kazimierz Jagiellończyk i posłowie Eryka II księcia słupskiego na rokowania dotyczące odnowienia dobrosąsiedzkich stosunków i przejmowania odbitych z rąk krzyżackich zamków pomorskich. Król przebywał w mieście przez kolejnych siedem tygodni.
23 lipca 1588 roku król Zygmunt III Waza wydał edykt zakazujący osiedlania się w Bydgoszczy innowierców, stwierdzając, że liczba heretyków ostatnio bardzo wzrosła w Bydgoszczy i jest ich więcej niż za panowania króla Stefana.
23 lipca 1766 roku król Stanisław August Poniatowski nadał Litmanowi Levinowi prawo poszukiwania na obszarze mennicy bydgoskiej kruszców szlachetnych i miedzi na zasadzie: połowa znalezionych skarbów dla poszukiwacza, połowa dla mennicy warszawskiej. To prawdopodobnie Levin, określony jako „Żyd z Warszawy” znalazł, według relacji radcy miejskiego Mechiena, w nurcie Brdy, na terenie częściowo zalanej wówczas mennicy „kilka beczek srebra i wywiózł takowe do Warszawy”.
23 lipca 1904 roku miało miejsce odsłonięcie rzeźby „Potop” według projektu niemieckiego artysty Ferdynanda Lepckego w ówczesnym parku Regencyjnym (od 1920 parku Kazimierza Wielkiego). Basen i wodotrysk ukończono cztery lata później. Rzeźba została przez Niemców rozebrana i przetopiona w pierwszych dniach stycznia 1943 roku. Zrekonstruowana rzeźba powróciła na swoje miejsce w 2014 roku.
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
23 lipca 1910 roku miały miejsce dwa wielkie pożary na przedmieściach: w Bartodziejach Wielkich spaliły się tartak i fabryka mebli Boehma, a na Czyżkówku młyn parowy Albrechta. Szkody wyrządzone przez ogień określono jako „bardzo znaczne”.
23 lipca 1920 roku księgarze Leon Posłuszny i Narcyz Gieryn otworzyli przy placu Teatralnym polską księgarnię pod nazwą „Księgarnia Bydgoska”, najpopularniejszą tego typu placówkę w międzywojennej Bydgoszczy.
23 lipca 1922 roku powstał w Bydgoszczy oddział Partii Narodowych Socjalistów (od września 1924 Niezależna Socjalistyczna Partia Pracy), złożony z byłych członków Polskiej Partii Socjalistycznej. Na czele partii stanął radny miejski Laurenty Zacharjasiewicz.
23 lipca 1924 roku w wyniku długotrwałych i intensywnych opadów deszczu podniósł się poziom Brdy. Zalaniu uległo wiele piwnic i suteryn w centrum miasta. Podmycie torowisk wstrzymało ruch tramwajowy. Wokół gazowni trzeba było usypać ochronne wały ziemne. Trzy dni później woda w Brdzie podniosła się na tyle, że do zalania Rybiego Rynku brakowało jedynie 20 cm.
23 lipca 1934 roku zmarł w wieku 92 lat Stanisław baron Tittenbrun, ostatni żyjący w Bydgoszczy powstaniec styczniowy, ranny w bitwie pod Fajsławicami. Mieszkał przy ul. Kołłątaja 6, był powszechnie znany i ceniony w mieście. Pochowany został w kwaterze powstańców styczniowych na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Tego samego dnia po południu przeszła przez Bydgoszcz wyjątkowo silna ulewa. Strugi wody spływającej z południowej skarpy naniosły na niżej położone tereny, szczególnie na ul. Toruńską i okoliczne sterty błota. Na jezdniach powstały ogromne kałuże, z powodu podmycia torów przestały kursować tramwaje, a na ulice wylały się ścieki. Sprzątanie po ulewie zajęło kilka kolejnych dni.
23 lipca 1945 roku w Bydgoszczy ukazał się pierwszy numer ogólnopolskiego tygodnika „Kurier Sportowy”. Redakcja mieściła się w mieszkaniu w budynku przy ul. Gdańskiej 29. Redaktorem naczelnym był Andrzej Kłyszyński. Pismo w głównej mierze finansował dyrektor Fabryki Obuwia „Leo” Ludwik Krupa, a wydawała je spółdzielnia „Gryf”. W latach 1945-47 „Kurier” był najpopularniejszym pismem o tej tematyce w kraju. Przestał ukazywać się z powodu problemów finansowych w kwietniu 1947 roku.
23 lipca 1959 roku do Bydgoszczy na zjazd wychowanków Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika przyjechał Wojciech Albrycht, były znany nauczyciel i działacz społeczny, w 1939 roku cywilny komendant obrony miasta, po wojnie konsul PRL w Chicago.
23 lipca 1971 roku miało miejsce podpisanie umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Kragujevacem (Serbia) z inicjatywy strony polskiej. Podpisy pod oficjalnym dokumentem złożyli przewodniczący Prezydium MRN Bydgoszczy Franciszek Lech i przewodniczący Miejskiej i Powiatowej RN Kragujevca Milan Djoković. Obie strony wyraziły wolę pogłębiania przyjaźni, a także współpracy na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej, sportowo-turystycznej oraz kulturalnej.
23 lipca 1972 roku we Vrsacu bydgoski szybownik, Jan Wróblewski zdobył po raz drugi w swojej karierze tytuł mistrza świata, tym razem w klasie standard.
23 lipca 1984 roku z okazji powołania Akademii Medycznej w Bydgoszczy odbyło się w siedzibie KW PZPR spotkanie władz partyjnych i miejskich z samodzielnymi pracownikami naukowymi nowej uczelni.
23 lipca 1997 roku na bydgoskim Starym Rynku pojawiło się ok. 50 weteranów szos; zabytkowe samochody (najstarszy pochodził z 1930 roku) uczestniczyły w III międzynarodowym rajdzie dookoła Polski.
Flash Info odc. 24
