20 lipca 1840 roku tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy odebrał na posiedzeniu Rady Miejskiej Gottfried Groschke, dyrektor bydgoskiej poczty.
20 lipca 1906 roku o godz. 7 rano na dźwięk dzwonu zawieszonego nad wejściem otwarto bydgoską halę targową zlokalizowaną przy zbiegu ul. Magdzińskiego i Podwale. Jej budowa zajęła półtora roku. Nowością było zastosowanie w stoiskach rybnych kamiennych basenów z systemem doprowadzania i odprowadzania wody. Wewnątrz mieściło się 96 stoisk, wyłącznie mięsnych i rybnych. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się pusta działka pozostała po zburzonym w 1903 roku kościele ewangelickim.
20 lipca 1919 roku rozpoczął się demontaż stojącego na placu Wolności pomnika cesarza Wilhelma I na koniu. Statuę Niemcy zabrali do Międzyrzecza.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
20 lipca 1930 roku na stadionie Miejskim, później Polonii, odbyły się pierwsze w Bydgoszczy zawody żużlowe z udziałem członków Klubu Motocyklistów „Bydgoszcz”.
20 lipca 1935 roku w Bydgoszczy w ogrodzie Resursy Kupieckiej rozpoczął się międzynarodowy turniej zapaśniczy o puchar Centralnego Związku Zapaśników Polskich, w którym wystartowali atleci z Polski, Niemiec, Rosji, Włoch, Czechosłowacji i USA.
20 lipca 1947 roku wieczorem doszło do głośnego w mieście wypadku. Samochód ciężarowy należący do fabryki „Persil”, kierowany przez nietrzeźwego szofera, wiozący pracowników z zakładowego festynu spadł z mostu przy ul. Bronikowskiego do starego kanału. Zginęły dwie osoby, a kilka zostało rannych, w tym dwoje przechodniów.
20 lipca 1958 roku w Warszawie zmarł w wieku 52 lat Edmund Rezler, bydgoski muzyk, pianista, kompozytor. W latach 30. XX wieku uczył w Konserwatorium Miejskim w Bydgoszczy, potem był kierownikiem muzycznym Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, a od 1953 roku pracował w Polskim Radio w Warszawie.
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
20 lipca 1969 roku władze miasta podjęły decyzję o budowie przy ul. Jagiellońskiej 27 Młodzieżowego Domu Techniki, Kultury i Sportu. Miejska Rada Narodowa powołała w tym celu, jak było wówczas w zwyczaju, społeczny komitet budowy. Pięć lat później, po oddaniu go do użytku budynek otrzymał nazwę Pałacu Młodzieży.
20 lipca 1972 roku doszło w mieście do wielkiej awarii sieci wodociągowej, w wyniku której na cały dzień cztery dzielnice na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy zostały całkowicie pozbawione wody. Winnymi okazali się pracownicy przedsiębiorstwa budowlanego, którzy użyli koparki w niedozwolony sposób podczas prac na ul. Dolina. Czterej budowlani zostali skazani przez sąd na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny.
20 lipca 1979 roku oddana została do użytku mieszkańców kładka dla pieszych przerzucona przez Brdę w okolicach obecnej hali „Łuczniczka”, łącząc ulice Żupy i Krakowską. Wykonawcą był chojnicki „Mostostal”.
20 lipca 1992 roku na Starym Rynku odbył się konkurs skoku o tyczce. Zwyciężył Rosjanin Denis Pietuszyński, który skoczył 5,75 m.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
20 lipca 1997 roku przed kościołami bydgoskimi przeprowadzona została zbiórka pieniędzy przez Caritas Polska przeznaczonych na pomoc powodzianom na południu Polski.
20 lipca 2001 roku Zarząd Miasta podjął decyzję o wybudowaniu na terenie wysypiska śmieci Żółwin - Wypaleniska linii do segregacji odpadów komunalnych.
QUIZ: Rozpoznasz te miejsca w Bydgoszczy?
Czy da się uniknąć wypadków drogowych? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Polub nas na Facebooku