https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 19 października: Pożegnanie księdza Jerzego

Krzysztof Błażejewski
Grób ks. Jerzego Popiełuszki. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Grób ks. Jerzego Popiełuszki. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl nac.gov.pl
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 19 października w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 19 PAŹDZIERNIKA]

19 października 1863 roku zakończono rozbiórkę Bramy Poznańskiej. Na powstałym tam trójkątnym placyku wytyczono Wełniany Rynek, nazwany tak od prowadzonych na nim skupu i sprzedaży wełny. Handlowano także drewnem i drzazgami podpałkowymi.

19 października 1929 roku podczas lotu treningowego nad placem ćwiczeń bydgoskiej szkoły wojskowej spadł samolot pilotowany przez sierżanta pchor. pil. Henryka Wojciechowskiego. Maszyna uderzyła w plac obok Szkoły Podchorążych przy ul. Gdańskiej i stanęła w ogniu. Pilot zginął na miejscu.

19 października 1964 roku w Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego miało miejsce otwarcie wystawy malarstwa wybitnego polskiego awangardzisty Zbigniewa Pronaszki.

19 października 1966 roku na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Kościuszki odsłonięta została tablica ku czci zamordowanego 1 maja 1945 roku podczas manifestacji na stadionie Polonii harcerza Rajmunda Pałubickiego. Na tablicy umieszczono napis „zamordowany przez reakcyjnych skrytobójców”, choć w rzeczywistości zginął od przypadkowej kuli wystrzelonej przez żołnierza Armii Czerwonej.

19 października 1968 roku pojawiły się pierwsze kasowniki biletów w bydgoskich autobusach, na początek na liniach 55, 58 i 63. Od tej pory w autobusach tych linii nie było już konduktora, bilety należało nabywać w kioskach i po wejściu do pojazdu – samodzielnie je kasować.

zobacz też:

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

19 października 1984 roku po odprawieniu mszy (bez kazania) w kościele pw. Św. Polskich Braci Męczenników na Wyżynach i różańca połączonego z pięciominutowym przemówieniem, ok. godz. 21.30 bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko opuścił Bydgoszcz. W drodze do Torunia w okolicach Górska zostanie zatrzymany i uprowadzony przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z Warszawy, kpt. Grzegorza Piotrowskiego, por. Leszka Pękalę i por. Waldemara Chmielewskiego. Ciało martwego księdza wyłowiono z Wisły pod Włocławkiem 30 października.

19 października 1989 roku zarejestrowany został bydgoski oddział Związku Sybiraków. Pierwszym prezesem został Andrzej Lachowski, a siedzibą Instytut Weterynarii przy Al. Powstańców Wlkp. 10. Trzy lata później biuro oddziału zostało przeniesione do budynku Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego 3.

19 października 1995 roku na ulice Bydgoszczy wyjechał pierwszy autosan niskopodłogowy wyprodukowany we współpracy z Mercedesem i przystosowany do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich.

19 października 1997 roku żużlowcy bydgoskiej Polonii po zwycięstwie w rewanżowym finałowym meczu nad Stalą Pergo Gorzów 60:30 zapewnili sobie czwarty w historii klubu tytuł drużynowych mistrzów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski