Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie, 28 lutego: Kiedy "10" zjeżdżała ze skarpy, zawiodły hamulce. Tramwaj przewrócił się na jezdnię. 22 osoby ranne

Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 28 lutego.

28 lutego 1707 roku do miasta wkroczyło około tysiąca żołnierzy rosyjskich, którzy opuścili Bydgoszcz dopiero po jej splądrowaniu. Niebawem przybył w tym samym celu oddział Tatarów, a później Szwedów. Ci ostatni „gościli się” przez 12 tygodni.

28 lutego 1911 roku polska spółka Siuchniński i Stobiecki otworzyła na Starym Rynku w południowej pierzei popularny w pruskiej, a później międzywojennej Bydgoszczy dom towarowy w świeżo zbudowanym ozdobnym budynku.

28 lutego 1921 roku do Bydgoszczy przyjechała 40-osobowa grupa dziennikarzy z całej Polski, aby zobaczyć Bydgoszcz podczas objazdu byłej dzielnicy pruskiej zorganizowanego przez ogólnopolski syndykat dziennikarzy. Goście przebywali w Bydgoszczy przez dwa dni, zwiedzili miasto, spotkali się z władzami i uczestniczyli w bankiecie wydanym na ich cześć przez Radę Miasta w hotelu „Pod Orłem”. 1 marca 1921 roku pojechali do Torunia.

28 lutego 1937 roku członkowie Związku Lekarzy Polskich okręgu pomorskiego podjęli uchwałę wykluczającą z ich szeregów lekarzy narodowości żydowskiej.

28 lutego 1946 roku po wojennej przerwie reaktywowany został Aeroklub Bydgoski.

28 lutego 1950 roku Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy podjęła decyzję o budowie na placu przy ul. Staszica, Libelta i Słowackiego budynku Robotniczego Domu Kultury i Wojewódzkiej Szkoły Związków Zawodowych. Projekt nie został zrealizowany, cztery lata później w miejscu tym rozpoczęto budowę gmachu Filharmonii Pomorskiej.

28 lutego 1951 roku w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. Gdańskiej przy wypełnionej po brzegi dużej sali w tzw. środzie literackiej udział wzięła znana i ceniona pisarka, Maria Dąbrowska. Był to jedyny pobyt w Bydgoszczy autorki „Nocy i dni”.

28 lutego 1953 roku przywrócono w Bydgoszczy normalny ruch tramwajowym po tym, jak na początku lutego na skutek gwałtownej odwilży przepaliły się silniki w aż 26 z 36 wozów motorowych znajdujących się na stanie bydgoskich MZK. Przez cały luty tramwaje w mieście kursowały bardzo rzadko, wzbudzając wielką irytację mieszkańców.

28 lutego 1962 roku miał miejsce pierwszy występ powstałego przy Filharmonii Pomorskiej zespołu muzyki dawnej „Capella Bydgostiensis”.

28 lutego 1964 roku w klubie „Kosmos” w Bydgoszczy odbył się wieczór autorski mistrza fraszek, Jana Sztaudyngera.

28 lutego 1971 roku zakończona została gazyfikacja budynków miejskich na osiedlu Kapuściska, prowadzona od 1967 roku. Opóźnienia wynikały głównie z powodu braku kuchenek gazowych. Jednak mieszkańcy niektórych bloków spółdzielczych i zakładowych nadal musieli gotować posiłki na „żywym” ogniu.

28 lutego 1978 roku do Bydgoszczy na Okręgową Konferencję Sprawozdawczo-Wyborczą PZPR w Pomorskim Okręgu Wojskowym przybył minister obrony narodowej, gen. armii Wojciech Jaruzelski.

28 lutego 1980 roku w Bydgoszczy w zjeżdżającym ze skarpy tramwaju linii 10 zawiodły hamulce. Pojazd na ul. Toruńskiej wyskoczył z szyn i przewrócił się na bok. 22 ranne osoby pogotowie przetransportowało do szpitali.

28 lutego 1982 roku spichlerz przy Nowym Rynku 5 dzięki pomocy Amerykańskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego został wyremontowany i przystosowany do użytku jako cerkiew prawosławna. Wewnątrz znalazły się wszystkie potrzebne do liturgii sprzęty wraz z ikonostasem. Nad pracami pod okiem konserwatora zabytków czuwał Wsiewiołod Tomaszewski.

28 lutego 1991 roku na sesji Rady Miasta postanowiono sprzedać budynek po byłym Komitecie Miejskim PZPR przy ul. Jagiellońskiej 34 na rzecz Banku Gospodarki Komunalnej.

28 lutego 1994 roku z ul. Mostowej miały zostać zgodnie z decyzją zarządu miasta usunięte kramy prywatnych handlowców, którzy prowadzili tu działalność od 1989 roku. Ponieważ kupcy nie dostosowali się do zarządzenia, nałożono na nich wysokie mandaty karne.

Tego samego dnia podczas obrad Sejmiku Samorządowego Województwa Bydgoskiego utworzono społeczny komitet do spraw powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Pełnomocnikiem w tej sprawie został Andrzej Gasiul.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty