27 sierpnia 1409 roku załoga zamku bydgoskiego w trakcie wojny z Krzyżakami dokonała śmiałego wypadu pod Świecie, gdzie pochwyciła do niewoli tamtejszego komtura Henryka von Plauen. Jednak podczas odwrotu bydgoski oddział został rozbity, a jeniec uwolniony.
27 sierpnia 1794 roku burmistrz policyjny Bydgoszczy (odpowiednik wiceburmistrza nadzorującego sprawy bezpieczeństwa) Radzibor zwołał nadzwyczajną sesję mieszczaństwa w związku z działalnością w pobliżu miasta oddziału partyzanckiego Krupeckiego związanego z insurekcją kościuszkowską. Na sesję przybyło tylu zainteresowanych, że stali na schodach ratusza, a nawet na ulicy.
27 sierpnia 1921 roku w Bydgoszczy zakończył się proces 23 osób oskarżonych o wywołanie i udział w zamieszkach ulicznych w dniach 17-21 czerwca 1921 roku, kiedy m.in. pobito prezydenta miasta Jana Maciaszka. 15 osób skazano na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 2 lat, pozostałych 8 osób uniewinniono.
27 sierpnia 1938 roku tysiące bydgoszczan wzięło udział w zorganizowanym przez Polski Związek Zachodni wiecu na Starym Rynku, podczas którego domagano się zaprzestania antypolskich wystąpień na terenie Wolnego Miasta Gdańska.
27 sierpnia 1939 roku w niedzielę tysiące bydgoszczan stawiło się do pracy przy budowie schronów przeciwlotniczych i przeciwgazowych w wyznaczonych 22 punktach miasta. W południe do Bydgoszczy przybył wojewoda pomorski Władysław Raczkiewicz, który osobiście pomagał przy kopaniu rowu na pl. Kościeleckich.
27 sierpnia 1949 roku w Bydgoszczy zakończył się V etap Wyścigu Dookoła Polski prowadzący z Gdyni. Wygrał lider wyścigu Rumun Niculescu. Jako rozrywkę w czasie oczekiwania na przyjazd najszybszych 10 tysiącom widzom zgromadzonym na stadionie Polonii zaserwowano mecz w piłkę... rowerową, w którym zmierzyły się reprezentacje Polski i Czechosłowacji.
Zobacz również:
Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...
27 sierpnia 1958 roku do Bydgoszczy pociągiem z Warszawy przyjechał owacyjnie witany na dworcu przez tłumy kibiców Zdzisław Krzyszkowiak, zdobywca dwóch złotych medali na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Sztokholmie na dystansie 5 i 10 km.
27 sierpnia 1962 roku oddano do użytku w ramach akcji „Jakość i kompleksowość” wzorcowy budynek mieszkalny w Bydgoszczy, blok przy Al. Powstańców Wielkopolskich 2 przeznaczony dla pracowników Wojewódzkiej Rady Narodowej.
27 sierpnia 1966 roku miało miejsce bulwersujące zabójstwo 27-letniego sierżanta Wojska Polskiego podczas zabawy „ludowej” w Fordonie. Przed sądem stanęło 11 młodych ludzi skazanych w sumie na 91 lat więzienia.
27 sierpnia 1980 roku w zakładach Famor o godz. 11 rozpoczął się strajk okupacyjny na znak solidarności ze strajkującymi stoczniowcami w Gdańsku. Przewodniczącym komitetu strajkowego został Jan Perejczuk.
27 sierpnia 2004 roku 265 głosami przy 87 przeciwnych i 54 wstrzymujących się Sejm zdecydował o przyłączeniu Akademii Medycznej w Bydgoszczy do UMK w Toruniu.
27 sierpnia 2007 roku na Starym Rynku rozebrany został stojący tam za pomnikiem Walki i Męczeństwa kamienny szaniec złożony z 80 bloków z piaskowca, ustawiony w 1969 roku. Kamienie przeniesione zostały na plac przed kościołem pw. Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach.
Zobacz również: "Flesz. Nowy Kodeks pracy. Co się zmieni?"