Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie: 13 marca. Słynny żużlowiec uczył żużlowców Polonii stylu jazdy

ka
Archiwum Expressu
Co ciekawego i ważnego wydarzyło się 13 marca w Bydgoszczy?

13 marca 1596 roku w myśl umowy zawartej z Zygmuntem III Wazą dzierżawcą mennicy bydgoskiej został Herman Ruediger, niemiecki kupiec z Hesji, wcześniej trudniący się handlem solą.

193 lata temu w Bydgoszczy odbyły się dwa koncerty Angeliki Catalani, światowej sławy włoskiej divy operowej.

Przed 87 laty w sali kinoteatru „Oko” przy ul. Marcinkowskiego 5 odbył się występ słynnego i popularnego warszawskiego kabaretu „Qui Pro Quo” z Kazimierzem Krukowskim - „Lopkiem”.

Przeciwko komunistom

13 III 1938 r. po zamordowaniu bydgoskiego księdza Streicha przez działacza komunistycznego w kościele w Luboniu pod Poznaniem odbyła się zbiorowa antykomunistyczna manifestacja z udziałem 12 tys. osób. Uczestnicy wiecu przeszli od Resursy Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej pod statuę Chrystusa na pl. Poznańskim, zgodnie potępiając wszystkich bezbożników.

13 III 1998 r. wojewoda bydgoski Krzysztof Sidorkiewicz podał się do dymisji z uwagi na znalezione w archiwach SB dokumenty.

71 lat temu decyzją Zarządu Miasta utworzono przy ul. Artyleryjskiej 6 wyodrębniony cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Bydgoszcz i okoliczne miejscowości. Miejsce spoczynku znalazło na nim 1545 zwłok.

Zobacz również:

Bydgoszcz na starych fotografiach (część 2). To samo miejsce...

Olle Nygren w roli trenera

Przed 58 laty do Bydgoszczy przyjechał słynny szwedzki żużlowiec, Olle Nygren, który miał przez miesiąc poprowadzić treningi zawodników Polonii, a przede wszystkim nauczyć ich „szwedzkiego stylu” jazdy na motocyklu.

13 marca 1968 roku na terenie Wyższej Szkoły Inżynierskiej SB znalazła ulotki wzywające do solidarności ze studentami warszawskim protestującymi przeciwko zdjęciu z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” i polityce rządu Władysława Gomułki. Tego samego dnia w wielu bydgoskich zakładach i na uczelniach odbyły się wiece i masówki potępiające zachowanie studentów – „warchołów” w Warszawie. Wśród haseł znalazło się potępienie dla „politykierów, wichrzycieli i propagatorów faszystowskiej ideologii”.

Kiedy zmieniamy czas na letni [2017]

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo