Nadzieja, że bezpieczeństwo na naszych drogach poprawia się, może wydawać się iluzoryczna jeśli przypomnimy sobie sobotnią tragedię na drodze krajowej nr 15 we wsi Pluskowęsy koło Golubia – Dobrzynia, w której zginęły dwie osoby, a podróżujące z nimi 2-letnie dziecko z obrażeniami ciała zostało przewiezione do szpitala.
Kierowca forda S max z nieustalonej na razie przyczyny zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym peugeotem, którym podróżowała wspomniana rodzina z dzieckiem. Kierowca forda trafił do szpitala.
„Czołówki” są bardzo niebezpieczne
- Czołowe zderzenia, tak jak w Pluskowęsach, są w tym roku jedną z trzech głównych przyczyn ciężkich wypadków zaraz po nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu i z powodu nadmiernej prędkości – wymienia nadkom. Robert Jakubas, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Z kolei nieustąpienie pierwszeństwa było prawdopodobnie przyczyną poniedziałkowego wypadku na skrzyżowaniu ulic Brzeskiej i Lipowej w Lubrańcu (powiat włocławski), gdzie samochód osobowy uderzył w prawidłowo jadący autobus. Ten przewoził na wypoczynek do Tlenia 20 emerytów. Poszkodowanych zostało 13 pasażerów autobusu, w tym 8 – jak okazało się po dokładniejszych badaniach w szpitalu - odniosło poważniejsze obrażenia.
O 12 więcej zabitych
Spójrzmy na tegoroczne (do 26 sierpnia) statystyki zdarzeń na kujawsko-pomorskich drogach: doszło tu do 492 wypadków (o 3 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego), zginęło 78 osób (o 12 więcej), a rany odniosły 572 osoby (więcej o 41).
W tegoroczne wakacje było 165 wypadków (o 5 więcej), 27 osób zginęło (o 3 więcej), do szpitali odwieziono 213 (o 38 więcej).
Nadzieję na poprawę przyniósł sierpień, gdy odnotowano 58 wypadków (o 15 mniej niż w tym samym okresie sierpnia 2023), nie przeżyło ich 8 osób (o 4 mniej), obrażenia odniosło 89 (o 14 więcej).
Lepiej z pieszymi i rowerzystami
- Poprawiają się statystyki dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, choć właśnie w poniedziałek w Grudziądzu doszło do śmiertelnego wypadku 70-letniego rowerzysty, który zjechał z chodnika na ulicę, przewrócił się i uderzył pechowo głową w nawierzchnię. Dwa podobne wypadki i śmierć rowerzystów wydarzyły się w tym roku w Bydgoszczy i Chełmnie – kontynuuje Robert Jakubas.
To też może Cię zainteresować
Optymizmem nie napawa za to postawa motocyklistów, którzy zbyt często łamią przepisy, jeżdżą zdecydowanie za szybko i ulegają wypadkom – w tym roku ten wzrost wynosi 23 procent.
13 sierpnia w Gogolinie koło Grudziądza zderzyły się dwa motocykle jadące w tym samym kierunku. 36-letni kierujący kawasaki doznał otwartego złamania kończyny. Mężczyzna, który go wyprzedzał na motocyklu yamacha porzucił po wypadku jednoślad i uciekł pieszo z miejsca zdarzenia. Policja ustala jego tożsamość.
Bezpieczny powrót z wakacji
- Cały czas prowadzimy kontrole na drogach i akcje prewencyjne. Poświęcamy na to duże siły i środki. Jesteśmy zdeterminowani, aby wyeliminować jak najwięcej kierowców łamiących przepisy, jak też pijanych kierowców. Tych ostatnich wciąż zatrzymujemy codziennie – zapewnia naczelnik wojewódzkiej „drogówki”.
W ostatni wakacyjny weekend (31 sierpnia – 1 września) policja całej Polsce będzie prowadzić akcję „Bezpieczny powrót z wakacji”. Na głównych drogach pojawi się więcej mundurowych, którzy kontrolować będą zwłaszcza prędkość, prawidłowość zapięcia pasów i przewożenia dzieci w fotelikach, stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących.
To, że funkcjonariusze będą na głównych drogach, nie znaczy, że na bocznych ich nie będzie.
Policję będzie wspierać Inspekcja Transportu Drogowego, która jest wyspecjalizowana w kontrolach autokarów i ciężarówek.
W trosce o dzieci
Funkcjonariusze już od dłuższego czasu, aby zdążyć przed rozpoczęciem roku szkolnego, kontrolują pod kątem bezpieczeństwa okolice szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych.
Sprawdzają zwłaszcza prawidłowość ustawienia znaków ostrzegawczych przed przejściami dla pieszych i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
