Jest pozwolenie na rewitalizację rynku w Starym Fordonie. Co tam się zmieni? [wizualizacje]

Dorota Witt
Dorota Witt
Jest pozwolenie na rewitalizację ryku w Starym Fordonie. Wiele się tu zmieni. Docelowo na rynku w Starym Fordonie wprowadzone zostaną ograniczenia dla ruchu kołowego oraz rozwiązania sprzyjające pieszym. ZDMiKP w Bydgoszcz
O tym, że zostało wydane pozwolenie na rewitalizację rynku w Starym Fordonie poinformował w środę, 2 czerwca, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Będą stylowe chodniki, fontanna, ale nie tylko. Zmiany na rynku wpisują się w plan rewitalizacji tej części miasta: trwają już prace przy budowie nabrzeża Wisły oraz kompleksowa rewitalizacja uliczek pomiędzy ulicą Bydgoską a brzegiem rzeki.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

- Prace na rynku w Starym Fordonie będą podzielone na etapy, by zapewnić dojście i dojazd do możliwie dużej liczby posesji oraz zachować przejazd autobusów komunikacji publicznej w ciągu ulic Bydgoska-Wyzwolenia - zastrzega ZDMiKP w Bydgoszczy. - Pozostanie też zapewniony przejazd pomiędzy ulicą Cechową i Cierpicką a w trakcie prac utworzony zostanie tymczasowy parking wzdłuż ul. Ordynackiej. Warto podkreślić, że zarówno o rozwiązaniach projektowych, jak i sposobie organizacji ruchu, rozmawialiśmy ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu.

Co zmieni się na rynku w Starym Fordonie?

 • Docelowo na rynku w Starym Fordonie wprowadzone zostaną ograniczenia dla ruchu kołowego oraz rozwiązania sprzyjające pieszym.
 • Wprowadzone zostaną rozwiązania, które poprawią dostępność tego miejsca dla osób z ograniczeniami ruchowymi.
 • Strefa rynku ma być bezpieczną przestrzenią pieszą, deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego.
 • Ulica Wyzwolenia, z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowa swój dotychczasowy charakter – dopuszczony będzie tu ruch samochodowy.

Rewitalizacja w Starym Fordonie

Dominującym materiałem posadzek będzie szara kostka granitowa.

- Do rewitalizacji rynku wykorzystamy między innymi część kostki z ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Różne sposoby jej układania oraz odcienie wyznaczą poszczególne strefy Rynku. Ciemniejszy odcień i podział z użyciem gładkich granitowych płyt, nawiązujący do bryły kościoła, zostanie zaakcentowany przed świątynią - informuje ZDMiKP w Bydgoszczy.

Kostka w układzie koncentrycznym pojawi się też w centralnej części placu, gdzie pojawi się fontanna. Wokół lipowej aleiw południowej części placu pojawi się ceramiczny bruk. Ławki i siedziska wykonane zostaną z drewna. To nawiązanie do faktu, że aż do XIX wieku fordońska synagoga była drewniana.

 • Fontanna zlokalizowana będzie we wschodniej części placu. Będzie miała formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i niecki będą płynnie połączone. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą.
 • W posadzce przy ścianie kościoła wmontowane zostaną tablice żeliwne z jego historią. W posadzce rynku umieszczone zostaną punkty świetlne, rysujące kształt placu po zmroku.
 • Dodatkowo w posadzkę wbudowany zostanie również fundament pod choinkę.
 • Pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945 na rynku Starego Fordonu zostanie zrewitalizowany i odbudowany w nowej lokalizacji.

Nawiązania do historii Starego Fordonu. Światło i zieleń

Nowe oświetlenie formą i wymiarami nawiązywać będzie do historycznych latarni, których wizerunek znaleźć można na dawnych fotografiach Fordonu. Na słupach umieszczone będą uchwyty do montażu flag. Pojawią się też punkty podświetlające korony drzew, elewację kościoła oraz oczka świetlne wkomponowane w nawierzchnię.

Zachowane zostaną lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata.
W małych donicach betonowych sadzone będą begonie lub inne rośliny kwitnące.

Stary Fordon jest dużym placem budowy

- Przypominamy, że obecnie trwają prace przy budowie umocnionego nabrzeża w tej części miasta. Umożliwi ono cumowanie i wodowanie łodzi oraz zachęci do odpoczynku nad Wisłą. Kontynuowane są też prace przy kompleksowej rewitalizacji uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulica Bydgoską i brzegiem Wisły. Nabiorą one estetycznego wyglądu i zachęcą do rekreacji - czytamy w komunikacie ZDMiKP w Bydgsozczy.

 • Trwa tu też modernizacja siedmiu miejskich kamienic.
 • Wcześniej w Starym Fordonie zrewitalizowana została, m.in., ulica Bydgoska.
 • W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski powstał też monitoring, place zabaw i przebudowana została ulica Celna.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie