Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Obsługi Gotówki Poczty Polskiej w Bydgoszczy

Jest nowy prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz. Zaskoczenie nie ma.
"W dniu 19.10.2022 r. Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. powołała Pana Edwarda Hartwicha na Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. Wieloletni wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, który przez ostatnie 3 miesiące pełnił funkcję Delegata Rady Nadzorczej Spółki, obejmie stanowisko Prezesa Zarządu od 21.10.2022 r." - brzmi oficjalny komunikat PLB.
- To jest bardzo zła wiadomość. Martwi mnie, że po pierwsze nie ogłoszono konkursu na to stanowisko, co dałoby możliwość pozyskania menadżerów z całego kraju. Poza tym - od kiedy lotnisko w Bydgoszczy jest w rękach marszałka z Torunia, nie rozwija się. To lotnisko ma potencjał, choćby w cargo, ale go nie wykorzystuje - stwierdza w rozmowie z "Expressem Bydgoskim" Piotr Król, bydgoski poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.
- Proszę dzwonić jutro, jestem na spotkaniu, nie mogę rozmawiać - stwierdził Edward Hartwich, nowy prezes PLB, którego chcieliśmy zapytać, czy zrezygnuje z funkcji dyrektora Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.
Prezesa w PLB nie było od trzech miesięcy. Wzbudziło to niepokój Łukasza Krupy, wicemarszałka sejmiku województwa z PO, który w oficjalnym piśmie z 12 października pisał: "Abstrahując od powodów nieprzedłużenia umowy z dotychczasowym prezesem, warto wykorzystać okazję, aby zmiana na tym stanowisku była dla portu tzw. nowym otwarciem. Żeby tak się stało, niezbędne jest powołanie na stanowisko prezesa osoby z doświadczeniem w branży lotniczej, z kontaktami w środowisku przewoźników, ze znajomością sektora czarterów turystycznych czy cargo. Dzięki dobremu doświadczonemu managerowi być może udałoby się wreszcie wykorzystać w zdecydowanie większym stopniu potencjał lotniska i znaleźć przewagi konkurencyjne na bazie których mógłby być kreowany jego rozwój (...)".
Niektórzy w lokalnym środowisku odczytywali to pismo jako rodzaj rozłamu w szeregach PO, z której wywodzi się także marszałek województwa.
Zakończył się też przetarg na promocję regionu, organizowany przez marszałka województwa. We wtorek (18.10.) rozstrzygnięto przetarg. Wygrało konsorcjum - Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i węgierskie linie lotnicze Wizz Air. Dostaną za promocję 1 mln 168 tys. zł. To gwarancja, że samoloty na lotnisko Londyn Luton w ogóle będą latały. Pierwszy rejs zaplanowano na połowę grudnia.
To część ofensywy Wizz Air na polskim rynku. Linia wraca do Łodzi i otwiera regularne połączenie także do Londynu Luton. Pierwszy po przerwie samolot wyląduje na lotnisku 13 grudnia. W sezonie zimowym z Łodzi będą latać dwaj najwięksi gracze na rynku przewozów lotniczych: Ryanair i Wizz Air. Samoloty linii Wizz Air latały już z Łodzi, tak jak i w Bydgoszczy, w latach 2010-2013. Obsługiwały wówczas kierunki do Dortmundu, do Londyn Luton oraz, przez krótki czas, do Sztokholmu Skavsta.