Codziennie strażacy wyjeżdżają do pożarów. Kilka dni temu, pod Bydgoszczą wybuchł groźny pożar lasu. Dlaczego tak często palą się lasy i trawy?
W 90 procentach winni są ludzie, którzy zaprószają ogień celowo lub niecelowo. W 2019 roku odnotowaliśmy 1.040 pożarów traw. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich tylko 798. Natomiast, lasy w 2019 roku paliły się 233 razy. W tym samym czasie w 2018 roku było tylko 60 pożarów.
O czym to świadczy?
Przede wszystkim o tym, że w lasach jest bardzo sucho. Ludzie muszą włączyć myślenie, nawet mała iskra wystarczy, żeby wywołać duży pożar. W takich warunkach ogień wywołać może nawet niedopałek papierosa. Pamiętajmy; las rośnie bardzo wolno a płonie bardzo szybko.
Powinniśmy pamiętać o…
Jeśli jest zakaz wchodzenia do lasu należy go przestrzegać.
Jakie skutki powoduje wypalanie traw. Jakie konsekwencje powodują pożary lasów?
Dochodzi do wyjałowienia gleby, ginie bardzo dużo zwierząt mieszkających na polach i w lasach. Poza tym, ogień może przenieść się na zabudowania i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Czy w tym roku ktoś zginął?
Na szczęście, na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w tym roku nikt nie zginął w pożarze lasu lub traw. W Polsce taki przypadek odnotowano. Natomiast rok temu zginęło aż siedem osób.
Jaka kara grozi komuś, kto rozmyślnie zaprószył ogień?
Podpalenie jest przestępstwem. Grozi za to kara pozbawienia wolności od jednego roku do dziesięciu lat.
Pożar karczmy Grzybek w Białych Błotach - rozmowa z komendantem KM PSP w Bydgoszczy
