Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Maksymiuk za pulpitem dyrygenckim w Filharmonii Pomorskiej

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Kilka dni temu był w Kujawsko-Pomorskiem, by na przeglądzie filmowym pamięci Poli Negri odebrać nagrodę za muzykę do odmłodzonego cyfrowo niemego filmu z 1918 roku „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.

Kilka dni temu był w Kujawsko-Pomorskiem, by na przeglądzie filmowym pamięci Poli Negri odebrać nagrodę za muzykę do odmłodzonego cyfrowo niemego filmu z 1918 roku „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 190395" sub="Jerzy Maksymiuk. fot. Andrzej Świetlik">

Jerzy Maksymiuk jest bowiem nie tylko dyrygentem, ale i kompozytorem, w przeszłości odnosił sukcesy także jako pianista. <!** reklama>

Urodzony 76 lat temu w Grodnie, studiował grę na fortepianie u Jerzego Lefelda, kompozycję u związanego z naszym regionem Piotra Perkowskiego i dyrygenturę u Bogusława Madeya w warszawskiej PWSM. O tym, że we wszystkich tych kierunkach wykazywał ponadprzeciętne uzdolnienia, świadczą nagrody - konkursów kompozytorskich im. G. Fitelberga oraz im. A. Malawskiego i Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 1961 roku.

Potem przyszły sukcesy dyrygenckie. Jerzy Maksymiuk był dyrygentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Stanął na czele zespołu wyłonionego z Warszawskiej Opery Kameralnej, który od 1973 pod nazwą Polska Orkiestra Kameralna, zyskał międzynarodowy rozgłos, a w 1984 przekształcił się w działającą do dziś orkiestrę Sinfonia Varsovia. Był też pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym WOSPR.

„O pracy Jerzego Maksymiuka z Polską Orkiestrą Kameralną - czytamy na portalu culture.pl - krążyły legendy. Był szefem niezwykle wymagającym i zmuszał każdego muzyka do nieustannej pracy na najwyższych obrotach. Członków orkiestry niespełniających jego oczekiwań wymieniał bez skrupułów. Próbom nie było końca. Kiedy jednak zespół zaczął występować publicznie, wzbudził sensację”.

Sukcesy odniesione podczas pierwszego tournée dyrygenta z Polską Orkiestrą Kameralną w 1977 po Anglii zaowocowały kontraktem na nagrania płytowe w firmie EMI i występami maestra z orkiestrami brytyjskimi. W 1983 roku Jerzy Maksymiuk został pierwszym dyrygentem słynnej BBC Scottish Symphony Orchestra. Współpracował z English National Opera. Występował też gościnnie z tak renomowanymi zespołami jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Izraelska Orkiestra Kameralna, Los Angeles Chamber Orchestra.

Słynny dyrygent jest wielkim propagatorem muzyki współczesnej. Współtworzył festiwal „Warszawska Jesień”, zamawiał u kompozytorów utwory dla Polskiej Orkiestry Kameralnej. Był też kilkakrotnie laureatem nagrody „Fryderyk” za nagrania płytowe.

Już dziś Jerzy Maksymiuk poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, która pod jego batutą zagra symfonię h-moll „Polonia” op. 24 Ignacego Jana Paderewskiego, napisaną dla uczczenia 40. rocznicy powstania styczniowego.

Gdzie, kiedy?

  • Piątek, 1 czerwca, godz. 19, Filharmonia Pomorska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!