Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy w Kotlinę Kłodzką i w otaczające ją ze wszystkich stron pasma górskie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Widok z twierdzy na Kłodzko i jego ratusz wzniesiony w latach 1887–1890. W tle widać Góry Bialskie i masyw Śnieżnika
Widok z twierdzy na Kłodzko i jego ratusz wzniesiony w latach 1887–1890. W tle widać Góry Bialskie i masyw Śnieżnika Marek Weckwerth
Ten kawałek naszego pięknego kraju jest absolutnie niezwykły - jakby wciśnięty klinem w żywe ciało Czech. Z głębi Polski można tu wjechać tylko od północy. Mowa o Kotlinie Kłodzkiej, na której niezwykłość składa się i to, że ze wszystkich stron otoczona jest górami.

To pasma sudeckie. Od północy wznoszą się Góry Bardzkie, od wschodu Złote i Bialskie, od południowego wschodu Masyw Śnieżnika, od południowego wschodu Bystrzyckie, od zachodu Stołowe. Od południa góry obniżają się na Przełęczy Międzyleskiej, którędy od zarania dziejów prowadzi szlak komunikacyjny.

Góry ukształtowały się w ostatnim etapie globalnych fałdowań górotwórczych spowodowanym rozpadem superkontynentu – Gondwany. Wtedy właśnie, około 300 mln lat temu, wypiętrzyły się Alpy i Sudety.

Trudna historia

Kotlina Kłodzka i cała historyczna ziemia kłodzka, do której zaliczają się wspomniane pasma górskie, zostały przyłączona do Polski dopiero po zakończeniu II wojny światowej - w roku 1945 roku.

Owszem, była w granicach Polski i wcześniej - od roku 1003 roku za władzy Bolesława Chrobrego, który przyłączył tę ziemię stanowiącą pierwotnie domenę książęcego, czeskiego rodu Sławnikowiców. Ród Sławnikowiców został w większości wymordowany przez czeskiego księcia Bolesława II Pobożnego, a ocaleni jego przedstawiciele przeszli na służbę polskiego Kościoła i państwa. To biskup Pragi Wojciech, późniejszy męczennik i święty oraz jego bracia: Radzim - pierwszy arcybiskup Gniezna i książę Sobiesław, który służył w drużynie Chrobrego.

Sierpień spędzimy na Kaszubach, nad morzem, w górach, w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej

Jednak jeszcze w tym samym XI wieku na ziemię kłodzką weszły wojska czeskie i stąd podejmowały wyprawy na piastowski Śląsk, który ostatecznie w roku 1348 został włączony do królestwa Czech. Nasi południowi sąsiedzi nazywali te ziemie Kladsko, a wkrótce - gdy utworzyli władzę administracyjną - Hrabstvkladské (hrabstwo kłodzkie).

W roku 1526 królem Czech został Ferdynand I Habsburg i odtąd Czechy znalazły się w orbicie polityki Austrii i Niemiec, i stały się areną wojen religijnych.

Po zakończeniu I wojny śląskiej toczonej między Austrią Habsburgów a Prusami Hochenzolernów - w roku 1742 - ziemia kłodzka wraz z większością Śląska przeszła pod panowanie tego drugiego mocarstwa. A to stało się w roku 1871 najsilniejszym składnikiem odrodzonego cesarstwa niemieckiego. W XIX wieku ziemia kłodzka zdewastowana wojnami, zarazami i powodziami zaczęła się szybko rozwijać gospodarczo i społecznie - miasta wyszły poza mury obronne, połączono je liniami kolejowymi, później utwardzonymi drogami, zaczęły powstawać uzdrowiska.

Kolumny wotywne

Historia jest wciąż obecna na szlakach turystycznych ziemi kłodzkiej - niemal wszędzie można zobaczyć XVII-wieczne barokowe figury i wielkie kolumny wotywne, wznoszone w podzięce społeczeństwa, a sponsorowane głównie przez możnowładców, za ochronę niebiańskich mocy przed kataklizmami.

Stanowiły też pomniki zwycięstwa wiary katolickiej państwa Habsburgów nad protestancką (reprezentowaną przez stany czeskie i husytów).

Pruskie twierdze

Innymi pomnikami historii są wielkie pruskie twierdze w Kłodzku i Srebrnej Górze, które zachowały się w doskonałym stanie i dziś stanowią atrakcje turystyczne.

Do wód

Turystyka w tym regionie związana była pierwotnie z rozwojem uzdrowisk: Kudowy, Dusznik, Polanicy, Lądka i Długopola (w drugim członie ich nazw jest oczywiście dopisek - Zdrój).

Niezwykłe Międzygórze

Własności tutejszych wód znane były już w XVI wieku, ale o uzdrowiskowej roli tych miejscowości można mówić dopiero od końca XIX stulecia, a zwłaszcza od czasów międzywojennych, gdy powstawały najważniejsze i stanowiące o charakterze miejscowości Domy Zdrojowe z pijalniami wód oraz parki.

Ludzie przyjeżdżali dla podreperowania zdrowia i błogiego wypoczynku, ale też podróżowali po okolicy, a ci, którym kondycja pozwalała na śmielsze kroki - wyprawiali się w góry.

Wyprawa z przewodnikiem

Zachęcali ich do tego miejscowi przewodnicy. Pierwszym z nich i w ogóle w historii europejskiej turystyki był Franz Pabel, który w roku 1813 otrzymał stosowną nominację. Turystów oprowadzał po Górach Stołowych, o których piszemy na następnej stronie).
Dziś można skorzystać z oferty Koła Przewodników Sudeckich w Kłodzku. Można też zapisać się na wycieczki organizowane przez biura podróży, których siedziby znajdują się w uzdrowiskach.

A może lepsza byłaby oferta kulturalna? Latem w uzdrowiskach odbywają koncerty i festiwale (w tym Moniuszkowski w Kudowie - Zdroju i Chopinowski w Dusznikach - Zdroju).

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jedziemy w Kotlinę Kłodzką i w otaczające ją ze wszystkich stron pasma górskie - Gazeta Pomorska