W ramach jednej z największych darowizn charytatywnych na rzecz ofiar wojny w historii suma może zostać przekazana fundacji w ciągu kilku tygodni. Pieniądze były trzymane na koncie sankcji (w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę) przez osiem miesięcy, ale uważa się, że urzędnicy Whitehall są w trakcie wypełniania dokumentów.
Były dyrektor UNICEF szefem brytyjskiej fundacji na rzecz Ukrainy
Fundacja jest bliska uzyskania zgody Komisji Charytatywnej, ale jak wcześniej wspomniano, potrzebna będzie również zgoda Unii Europejskiej. Były dyrektor naczelny UNICEF UK, Mike Penrose, będzie kierował fundacją na podstawie porozumienia osiągniętego między brytyjskim rządem a Romanem Abramowiczem, kiedy doszło do sprzedaży Chelsea Londyn konsorcjum kierowanemu przez amerykańskiego biznesmena, Todda Boehly'ego.
Szczegóły zarządzania i projektu organizacji charytatywnej zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Uważa się, że Penrose był w stałym kontakcie z rządem i przebywał na Ukrainie w 2022 roku. Oczekuje się, że niektórzy „światowej sławy” menedżerowie zasiądą w nowo utworzonej niezależnej radzie. Niewielka część pieniędzy z przejęcia została już wydana w zeszłym roku, aby Penrose mógł zatrudnić prawników i specjalistów charytatywnych do pomocy prawnej.
Fundacja ma zaspokoić Ukrainie natychmiastową pomoc humanitarną
Będąc na miejscu i badając „wszystkie obszary poważnie dotknięte konfliktem”, powiedział Penrose w zeszłym roku „The Telegraph”, fundacja może zaspokoić „natychmiastową potrzebę zwiększenia podaży pomocy humanitarnej, w tym medycznej, chirurgicznej i zdolności do sprostania potrzeby ludności dotkniętej konfliktem na pierwszej linii frontu w obszarach takich jak zapewnienie żywności, żywienia, podstawowych usług oraz, co bardzo ważne, edukacji i wsparcia medycznego”.
Umowa o utworzeniu fundacji została podpisana z rządem w trakcie intensywnych negocjacji dotyczących zmian właścicielskich klubu. W kolejnych miesiącach urzędnicy Skarbu Państwa, ministerstwa spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO) oraz ministerstwa kultury, mediów i sportu (DCMS) byli zaangażowani w proces zatwierdzenia fundacji zarówno przez Urząd ds. Egzekwowania Sankcji Finansowych (OFSI), jak i przez Komisję Charytatywną.
