Jeszcze w weekend stanowisko rządu przewidywało, że stoki narciarskie - tak jak hotele i pensjonaty - pozostaną zamknięte w okresie ferii zimowych.
- Podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między 4 stycznia, a 17 stycznia - powiedział Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej. Premier dodał, że ferie są zwykle rozłożone na różne województwa w różnym czasie, aby ruch turystyczny w gospodarce był większy. Teraz jednak, z powodu pandemii koronawirusa, ferie muszą być skumulowane w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy.
"Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe" - napisano w komunikacie rządu.
Gowin: Stoki narciarskie będą otwarte
O ile stanowisko ws. wyjazdów na ferie się nie zmienia, o tyle zmieniono decyzję ws. zamknięcia stoków narciarskich.
DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!
"Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte. Dziękuję partnerom: branży narciarskiej i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu za świetną współpracę" - napisał we wtorek rano Jarosław Gowin na Twitterze.
Kilkanaście minut wcześniej minister zdrowia Andrzej Niedzielski przypomniał, że branża hotelarska pozostanie zamknięta.
- Na tę chwilę nie przewidujemy otwierania hoteli ani pensjonatów. Nie będę na razie kreował żadnych oczekiwań i nadziei. Na tę chwilę mamy decyzję taką, że ani hotele ani pensjonaty nie będą otwarte - powiedział Niedzielski w radiowej Trójce.
- Ferie mamy skumulowane w jednym terminie, ale ostateczne decyzje dotyczące już pewnych szczegółów będziemy podejmowali pod koniec grudnia, bo ten reżim obostrzeń, który sobie narzuciliśmy, kończy się 27 grudnia. W ferie na pewno zostań w domu, na pewno skumulowane w jednym terminie, ale jeżeli sytuacja rozwinie się jakoś bardzo korzystnie, to wtedy będziemy się zastanawiali, czy jest przestrzeń na poluzowanie - dodał szef resortu zdrowia.
W internecie pojawił się już pomysł na obejście zamknięcia hoteli przez spragnionych szusowania Polaków. "Wystarczy pojechać na Słowację, zameldować się w tamtejszym hotelu, a w ciągu dnia przekraczać granicę i jeździć po polskich stokach" - piszą internauci.
Na stronie Ministerstwa Rozwoju czytamy:
Protokół sanitarny wypracowany wspólnie z branżą narciarską został dziś zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/21 przy ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.
- Jako resort gospodarczy, musimy uwzględniać decyzje dotyczące ochrony zdrowia i życia Polaków. Będziemy w tej kwestii wykorzystywać doświadczenie innych europejskich krajów – powiedział szef MRPiT Jarosław Gowin po konsultacjach z branżą.
Celem wdrażanych procedur ma być:
1. Zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników (obsługi), gości / klientów oraz osób przebywających na terenie stacji turystyczno-narciarskich, zorganizowanych terenów narciarskich oraz kolei linowych i wyciągów narciarskich.
2. Minimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników / obsługi oraz gości / klientów.
3. Kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii.
Wytyczne zostały podzielone na 4 części:
I - Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom / obsłudze.
II - Zapewnienie bezpieczeństwa na terenie zorganizowanych terenów narciarskich, kolei linowych i wyciągów narciarskich oraz stacji turystyczno-narciarskich.
III - Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 u pracowników / obsługi.
IV - Procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2
u gościa / klienta.
TO WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!
- Ile od stycznia 2021 minimum na etacie, zleceniu lub umowie o dzieło
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Rewolucja w opodatkowaniu najmu. Ryczałt 8,5 proc. albo 12,5 proc. Kiedy, ile?
- Ostrożnie z e-mailami oferującymi superpromocje Black Friday i Cyber Monday
- Czy inspektor bhp z firmy może kontrolować jak pracujesz z domu?
- Większe mieszkanie do pracy zdalnej: ile kosztuje najtańsze trzypokojowe, ile mkw.?
