Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyć bez leków?

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Na liście leków refundowanych nie ma preparatów stosowanych w leczeniu gruźlicy, a specyfiki przeznaczone dla chorych na Alzheimera i Parkinsona podrożały trzykrotnie.

Na liście leków refundowanych nie ma preparatów stosowanych w leczeniu gruźlicy, a specyfiki przeznaczone dla chorych na Alzheimera i Parkinsona podrożały trzykrotnie.

Od początku 2012 roku obowiązują nowelizacje ustaw - refundacyjnej oraz o prawach pacjenta. Obie, jak pokazuje życie, zawierają mnóstwo błędów. Jednak najbardziej we znaki dała się osobom przewlekle chorym lista leków refundowanych.

- Mam Parkinsona - napisał pan Edmund D. do redakcji „Expressu”. - Ta choroba jest nieuleczalna. Musiałem więc nauczyć się z nią żyć. Jest niewiele środków farmakologicznych, które mi to ułatwiają. W moim przypadku są to tabletki „Madopar” oraz „REQUip”. Dziennie połykam 19 pastylek.

Pan Edmund dodaje, że zamienników nie ma. Przyznaje jednak, że pojawił się odpowiednik „REQUip”, który jest bardzo drogi i... na rynku farmaceutycznym ciągle nieosiągalny. - Wszystkie leki podrożały o więcej niż 300 procent - twierdzi nasz Czytelnik. - A miało być taniej. Choroba Parkinsona najczęściej dotyka ludzi starszych, emerytów, którzy wiele lat płacili składki na ZUS. Kto chce ich dziś skreślić?

Na to pytanie nie trudno znaleźć odpowiedź. Ministerstwo Zdrowia nadal z uporem twierdzi, że przepisy refundacyjne są dobre, także dla pacjentów przewlekle chorych.

- Do mojego biura zgłaszają się chorzy na Alzheimera - mówi poseł Anna Bańkowska (SLD). - Osoby te twierdzą, że znacznie wzrosła cena leku, stosowanego przy leczeniu objawowym łagodnej i średnio zaawansowanej postaci otępienia alzheimerowskiego, czyli medykamentu o nazwie „Exelon”.

Ten specyfik także nie ma zamienników. Cena miesięcznej kuracji wzrosła trzykrotnie - z 80 do 250 złotych. Należy dodać, że „Exelon” w procesie leczenia jest pacjentom bardzo potrzebny - zwiększa koncentrację umysłu, poprawia pamięć i, co ważniejsze, zmniejsza występowanie objawów behawioralnych, w tym agresji.

<!** Image 3 align=none alt="Image 184943" sub="Jak twierdzą pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona, leki są bardzo drogie. Dodają, że brakuje na rynku zamienników
Fot.: Dariusz Bloch">

Poseł Anna Bańkowska złożyła już interpelację w sprawie braku na rynku podstawowych farmaceutyków, stosowanych przy leczeniu gruźlicy. Przypomnijmy, że „Express” jako pierwszy informował o tym, że na liście refundacyjnej nie ma przeciwprątkowego hydrazydu kwasu izonikotynowego. Mało tego, nie ma jego zamienników. Główną zaletą hydrazydu jest to, że zapobiega lekoodporności i że można go podawać profilaktycznie dzieciom, które miały kontakt z osobami chorymi na gruźlicę (prątkującymi). Okazuje się bowiem, że dostępny na rynku zamiennik zawiera dodatkowe substancje, a te powodują silne odczyny alergiczne. W biurze poselskim Anny Bańkowskiej przygotowywana jest kolejna interpelacja, tym razem w sprawie chorych na Parkinsona i Alzheimera. W lutym ministerstwo ma przedstawić nową listę leków refundowanych. Czy znajdą się na niej leki, dzięki którym osobom przewlekle chorym łatwiej będzie żyć?

<!** reklama>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!