
Głosowanie korespondencyjne
Przed głosowaniem 28 czerwca 3708 wyborcom na terenie Okręgowej Komisji Wyborczej nr 5 w Bydgoszczy wysłano pakiety do głosowania korespondencyjnego, ostatecznie swój głos oddało tą drogą 3579 osób. Wszyscy ci, którzy dostali pakiet wyborczy przed I turą, automatycznie na ten sam adres otrzymają kartę do głosowania w II turze. Uwaga: wyborcy, którzy złożyli wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego przed I turą wyborów, nie mogą go wycofać i zagłosować w II turze w lokalu. Mogą wysłać wypełniony pakiet pocztą lub w dniu głosowania przynieść do lokalu wyborczego i przekazać go komisji.

W I turze wyborów prezydenckich w lokalach wyborczych na terenie Bydgoszczy 3716 osób zagłosowało na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Bydgoszczanie też mogą podnieść wyborcze statystyki dotyczące II tury wyborów w innych miejscowościach.
W I turze wyborów prezydenckich w lokalach wyborczych na terenie Okręgowej Komisji Wyborczej nr 5 Bydgoszczy 3716 osób zagłosowało na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. W mieście zainteresowanie alternatywnymi formami głosowania rośnie. W II turze Bydgoszczanie będą jeszcze częściej głosowali poza miejscem zamieszkania. - Od 8 czerwca do 1 lipca złożono razem 35676 wniosków, w tym: zaświadczenia do głosowania – 5022; wnioski o dopisanie do spisu – 5487; dopisani w obwodach odrębnych – 3098; zawiadomienia z gmin o skreśleniu z Bydgoszczy – 5852; zawiadomienia z konsulatów o skreśleniu z Bydgoszczy – 4051 – wymienia Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta miasta.

Zaświadczenie o prawie do głosowania
- Jeśli planujemy urlop lub z innych powodów 12 lipca będziemy poza miejscem zamieszkania, pamiętajmy o wzięciu zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możemy głosować w dowolnym miejscu na terenie Polski - informuje ratusz.
Termin na pobranie zaświadczenia upływa 10 lipca. Ale to data, której pilnować muszą tylko ci, którzy potrzebują zaświadczenia wyłącznie na II turę, bo w pierwszej głosowali w swoim stałym lokalu. Osoby, które złożyły wniosek przed I turą, otrzymały dwa zaświadczenia.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście w urzędzie albo za pośrednictwem upoważnionej pisemnie osoby. Co ważne, nie może już zmienić zdania, bo ten, komu wydano zaświadczenia o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. I jeszcze uwaga dla roztargnionych: zaświadczenia nie wolno zgubić, bo w przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie można otrzymać kolejnego ani wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.