Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozmawiać o pieniądzach?

oprac. Katarzyna Borek
Sporządźcie bilans, by zaplanować budżet domowy
Sporządźcie bilans, by zaplanować budżet domowy Thinkstock
Jak rozmawiać o pieniądzach, gdy się zakochamy i jesteśmy zdecydowani na wspólne życie? Przede wszystkim - jak najszybciej! Takiej rozmowy nie ma co odkładać na później, bo brak porozumienia w tej kwestii zagraża stabilności naszego budżetu i przeszkadza w planowaniu finansowej przyszłości.

Oczywiście zakres rozmowy powinien być dostosowany do etapu znajomości, na jakim się znajdujemy, ale od początku opłaca się podejmować próby partnerskiego planowania wydatków czy też inwestycji. W pierwszym okresie wspólnego życia mogą to być drobne sprawy, takie jak wyjazd na weekend czy zakupy spożywcze. Z biegiem dni, z czasem umacniania się relacji, dyskusje będą dotyczyły poważniejszych zagadnień związanych z tym, kto i za co płaci w związku.

Zapamiętaj!

Planowanie wspólnej przyszłości finansowej - zwłaszcza w przypadku niezalegalizowanych związków - zawsze najlepiej rozpocząć od szczerej rozmowy o potrzebach i ewentualnych zobowiązaniach, jakie przyjdzie nam wspólnie ponosić. Gdy poczynimy konkretne ustalenia, żaden z partnerów nie będzie miał pretensji, że jego finansowe zaangażowanie przewyższa wkład drugiej osoby.

Wspólne konto to jest poważny krok

Życie pokazuje, że pierwszym krokiem świeżo zakochanych w stronę wspólnych finansów jest założenie w banku wspólnego konta. Takie rozwiązanie może być tańsze niż utrzymywanie kilku osobnych rachunków osobistych, ale... Należy korzystać z niego świadomie i trzeba wiedzieć, z czym się łączy taki krok. Jak również potrafi pokazać życie
- umożliwienie drugiej osobie nieograniczonego dostępu do naszych pieniędzy może okazać się niezwykle kosztownym błędem.

Zapamiętaj: gdy zdecydujemy się na wspólne konto, druga osoba będzie jego współwłaścicielem. To oznacza w praktyce, że będzie miała taki sam jak my dostęp do zgromadzonych pieniędzy. W dowolnym momencie będzie więc mogła zablokować dostęp do kapitału lub wypłacić go w całości, wnioskować o wydanie kart płatniczych, jak również udzielić komuś dalszego pełnomocnictwa do konta. Jeśli jeden ze współwłaścicieli zaciągnie kredyt na rachunku, wszyscy będą w równym stopniu zobowiązani do jego spłaty.
Z tych właśnie powodów eksperci od spraw finansowych zalecają daleko idącą ostrożność w dawaniu drugiej osobie dostępu do konta. Nawet jeśli przysłoniła nam ona cały świat i darzymy ją bezgranicznym zaufaniem, poczekajmy z taką decyzją. A już na pewno przynajmniej na początku znajomości lepiej jest, gdy nasze wynagrodzenie i oszczędności są niedostępne dla partnera. Jego uprawnienia można ograniczyć, udzielając mu jedynie pełnomocnictwa do naszego konta. Nie będzie wówczas mógł skorzystać z możliwości uzyskania kart płatniczych, przekazywania pełnomocnictwa czy też zamknięcia naszego rachunku.

Dobra rada!

Warto natomiast rozważyć utworzenie dodatkowego wspólnego konta, na które będziemy wraz z partnerem wpłacali pieniądze na comiesięczne wydatki.
Takie wspólne konto, jak i udzielenie pełnomocnictwa do korzystania z osobistego rachunku, bardzo ułatwiają zarządzanie domowym budżetem. Pomagają też zachować niezależność, jeśli którejś ze stron na niej zależy. Taki układ sprawdzi się również w przypadku, gdy chcecie razem oszczędzać. Coraz popularniejsze jest bowiem przekonanie, że każdy z partnerów powinien zachować częściową niezależność także w sprawach finansowych.

Zapamiętaj!

Najskuteczniejszym sposobem odkładania na wspólny cel jest zadeklarowanie kwoty, którą regularnie będzie się gromadzić co miesiąc na osobnym rachunku oszczędnościowym. Odkładanie zacznijcie od wspólnej rozmowy oraz ustalenia, jaka suma będzie niezbędna. Następnie obliczcie wasze dochody, wydatki i zadeklarujcie, ile chcecie i możecie dokładać do wspólnej puli.

Trzy kroki

do finansowej zgody

1. Rozmawiajcie o swoich potrzebach, razem zaplanujcie wspólny budżet.
2. Załóżcie wspólne konto bankowe. Środki tam zgromadzone posłużą do opłacenia rachunków, comiesięcznych opłat oraz kosztów związanych z utrzymaniem domu.
3. Wspólnie planujcie większe wydatki. Najłatwiej oszczędzać na nie, deklarując, ile możecie systematycznie odkładać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera