
Jak ochronić auto przed przegrzaniem? Sprawdzone sposoby
Choć mieszkając w dużym mieście może to być trudne, to warto w upalne dni omijać korki. Silniki większości samochodów najczęściej przegrzewają się właśnie podczas jazdy w korku. Praca na wolnych obrotach, brak chłodzenia powietrzem. W samochodzie rozgrzewa się dosłownie wszystko: silnik, układ wydechowy, a także pozostałe zamontowane pod maską podzespoły. Planując dłuższą podróż, warto unikać korków.

Jak ochronić auto przed przegrzaniem? Sprawdzone sposoby
Należy pamiętać, że im więcej gazu dodaje się gazu, tym więcej ciepła zostanie wygenerowane w silniku podczas procesu spalania paliwa. Jadąc w dużym upale samochód może mieć problem z "pozbyciem" się ciepła. Płynna jazda przy większej prędkości nie powinna stanowić problemu. Gorzej, jeśli co chwilę dodaje się gazu, a potem gwałtownie hamuje jak np. przy wyprzedzaniu. Przy nierównej jeździe pod maską może zrobić się za ciepło.

Jak ochronić auto przed przegrzaniem? Sprawdzone sposoby
Co zrobić, kiedy samochód zaczyna się "gotować"? Chodzi tutaj o moment, kiedy wskazówka temperatury nieubłaganie zbliża się do czerwonego pola. Należy jak najszybciej zjechać na pobocze (jeśli jest to możliwe), nie należy wyłączać silnika. Należy wyłączyć klimatyzację, ustawić ogrzewanie na maksimum i włączyć najszybszy poziom dmuchawy wnętrza. Najlepiej wysiąść z auta i otworzyć wszystkie drzwi (od strony ulicy mogą to być tylko okna). Wtedy należy obserwować wskaźnik, temperatura powinna się ustabilizować i zacząć spadać.
Oczywiście zjeżdżając na pobocze należy zachować ostrożność. Należy włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.

Jak ochronić auto przed przegrzaniem? Sprawdzone sposoby
Co, jeśli płyn chłodniczy się zagotował? Jeśli zobaczysz parę wodną unoszącą się spod maski, należy jak najszybciej zareagować. Zjedź jak najszybciej z drogi i wyłącz silnik. Pod żadnym pozorem nie otwieraj maski, można się poparzyć. Jeśli przestanie lecieć para, a silnik ostygnie (tu należy uważać bo nie stanie się to po 10 minutach) można otworzyć maskę i sprawdzić stan płynu chłodzącego.
Czytaj dalej >>