
Napisanie dobrego CV nie wymaga szczególnych zdolności językowych, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. Przedstawiamy listę najgorszych błędów w CV. Przez nie na pewno nie dostaniesz pracy.

Błędy ortograficzne i literówki
Sprawdzenie pisowni przed wysłaniem CV to podstawa. Nawet w trakcie nanoszenia niewielkich poprawek możesz zrobić błąd, który zaważy o odrzuceniu twojej kandydatury. Rekruterzy szczególnie alergicznie reagują na błędy gramatyczne i ortograficzne, ale równie ważna jest interpunkcja. Jeżeli nie jesteś mistrzem poprawnej pisowni, poproś o sprawdzenie dokumentów aplikacyjnych osobę trzecią.

Nieprofesjonalne zdjęcie
W Polsce dobrze widziane są CV ze zdjęciem, ale nie każde z nich nadaje się do dokumentów. Zdecydowanie odradza się wykorzystywanie fotografii z wakacji, ze ślubu czy własnego selfie. Równie nieprofesjonalne będzie posłużenie się niewyretuszowanym zdjęciem z cieniami, zamkniętymi oczami itp. Dopuszczalne jest natomiast wykorzystywanie kreatywnych ujęć zamiast klasycznych portretów. Możesz np. zamieścić w curriculum vitae zdjęcie na tle panoramy miejskiej.

Kłamstwa i kłamstewka
Kandydaci do pracy często mijają się z prawdą i wysyłają podkoloryzowane CV. Chcą w ten sposób skłonić rekrutera do spotkania. Wpisują w umiejętnościach programy, których nie znają, zawyżają poziom znajomości języka obcego albo poszerzają zakres swoich faktycznych obowiązków. Pamiętaj jednak, że pisząc nieprawdę, narażasz się na szybką utratę pracy, o ile w ogóle ją dostaniesz, ponieważ kłamstwa często wychodzą na jaw już na etapie rozmowy rekrutacyjnej.