Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak brzmi Wyspa Młyńska? Dźwiękowy pejzaż serca Bydgoszczy w wyjątkowej instalacji "Meandry" w Młynach Rothera

OPRAC.: mc
Instalacja nosi nazwę "Meandry" i została stworzona przez Marcina Dymitera
Instalacja nosi nazwę "Meandry" i została stworzona przez Marcina Dymitera Arkadiusz Wojtasiewicz
Marcin Dymiter, artysta znany z pracy w terenie, zbierał dźwięki z Wyspy Młyńskiej i okolic, by stworzyć unikatowy krajobraz odgłosów. Można go posłuchać w Młynach Rothera w Bydgoszczy, gdzie właśnie zaprezentowano instalację "Meandry".

- To wyjątkowa wystawa, która powstała z dźwięków pochodzących z naszej przestrzeni - mówi Jakub Łyczek, specjalista ds. programowych w Młynach Rothera. - Marcin Dymiter, artysta, który jest autorem instalacji „Meandry”, nagrywał je w 2023 roku. To są dźwięki z Wyspy Młyńskiej, znad rzeki, spod rzeki, to są odgłosy industrialne pracy maszyn. Mamy tu wszystko to, co związane jest z Wyspą Młyńską i z Młynami Rothera.

Wszystkie dźwięki, jak zaznacza Jakub Łyczek, miksują się ze sobą. - Tworzą wyjątkowy pejzaż dźwiękowy. Został on językiem programistycznym zaprogramowany tak, że generuje losowo te dźwięki. Wystawa nigdy nie będzie brzmiała tak samo, każdego dnia usłyszymy w „Meandrach” coś innego. Chodzi o to, byśmy się na chwilę zatrzymali, posłuchali, co jest wokół nas, posłuchali, co się tu znajduje teraz, co było kiedyś - dodaje Łyczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Artysta dźwięku

Marcin Dymiter to muzyk, twórca nagrań terenowych i autor instalacji dźwiękowych, słuchowisk, muzyki do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej - informują Młyny Rothera.

"Instalacja dźwiękowa „Meandry” jest kolekcją nagrań terenowych, która odsyła do kontekstu miejsca, silnie nacechowanego pierwotnym przeznaczeniem historycznych budynków Młynów Rothera. Nagrania terenowe, które realizowane były przez Marcina Dymitera w 2023 roku, stały się swoistym archiwum miejsca, a Wyspa Młyńska obserwatorium dźwiękowym z widokiem na rzekę. Tematem nagrań była właśnie Wyspa Młyńska oraz obecność wody" - czytamy w opisie instalacji.

– Praca nad instalacją dźwiękową „Meandry” przede wszystkim łączy się z nasłuchiwaniem okolic Wyspy Młyńskiej, rzecznego nabrzeża i serii nagrań, które realizowałem w ciągu roku. W trakcie realizacji nagrań przyzwyczajałem się do niektórych dźwięków otoczenia a inne stawały się już wręcz niesłyszalne. W rezultacie w Młynach Rothera powstała przestrzeń do słuchania, meandrowania pośród dźwięków. Kluczem jest uważność. Mam nadzieję, że słuchanie i odkrywanie tych dźwięków przyniesie radość i wytchnienie od hałasu – mówi Marcin Dymiter.

Nagrania zostały podzielone na trzy sekcje odpowiadające zakresom częstotliwości głośników pracujących w specjalnie przygotowanym systemie audio. "Instalacja to praca na siedem kanałów audio. To, co słychać i to jak konfigurują się ze sobą nagrania jest wynikiem koncepcji pracy dźwiękowej oraz przełożenia jej na język programu pure data" - czytamy w opisie wystawy. Nagrania i ich konfigurowanie przebiega losowo, wpływa także na czas oraz ruch cyrkulacyjny danego dźwięku.

"Meandry" będą do posłuchania jeszcze kilka miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo