Kawiarnia Artystyczna „Węgliszek” zaprasza w środę o godz. 18 na wieczór „Chodźmy na miasto”, będący promocją nowej książki Jana Wacha.
<!** Image 2 align=right alt="Image 146675" sub="Jan Wach będzie jutro promował swój najnowszy zbiór wierszy Fot. archiwum">Dla wielu Jan Wach znany jest ze swojej działalności publicznej. Od wielu lat pełni funkcję wójta gminy Sicienko, walczy o zachowanie jej w dotychczasowych granicach. Ale Wach to również poeta. Urodzony w 1955 roku, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, debiutował jako autor tomiku „Mały opis” w 1977 roku. Działał w głośnej wówczas Grupie Faktu Poetyckiego „Parkan”. Przyjaźnił się z legendarnym poetą wagabundą Ryszardem Milczewskim-Bruno, który przez pewien czas nawet mieszkał w jego domu rodzinnym. Wach rozwijał swoje zainteresowanie literackie publikując utwory tzw. poezji kokretnej. Największy rozgłos przyniosły mu „Nekrologi poetyckie” (1980). W tym samym roku opublikował zbiór poezji konkretnej „an ach”, w 1982 roku wydał książkę poetycką „Po sobie”.
Potem udał się na emigrację... wewnętrzną. Ówczesne realia sprzyjały tego typu wyborom. Wach postanowił zostać rolnikiem. Hodował świnie i konie. W latach 1991-1995 był nawet prezesem Okręgowego Związku Hodowców Koni.
Od ponad 30 lat jest związany z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Nakładem galerii ukazały się najnowsze tomy Wacha, stanowiące jego powrót do poezji po latach milczenia: „Miłość bierze się z gry światła” (2005), „Zawsze będą obiekty przykuwające uwagę” (2007) i „Chodźmy na miasto” (2009).
<!** reklama>Tej ostatniej pozycji będzie poświęcone jutrzejsze spotkanie w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek”. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny. Prowadzącym spotkanie będzie Wojciech Banach, również znany poeta, autor, między innymi, książki „Odgrodzony przez przypadki”, za którą otrzymał Złotą Strzałę Łuczniczki w 2008 roku. Trzy lata wcześniej został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy. Banach to również ceniony filokartysta, czyli kolekcjoner starych kart pocztowych. Jego bogate zbiory stały się podstawą do wydania albumu pt. „Czas odnaleziony. Bydgoszcz na dawnych pocztówkach (1894-1945)” oraz „Nad Starym Bydgoskim Kanałem. Na podstawie dawnych pocztówek i fotografii”.
Wójt i poeta
- Jan Wach był pomysłodawcą i redaktorem „Przewodnika turystycznego” po gminie Sicienko (2005), a także monografii „Gmina Sicienko - miejsca i ludzie” (2006).
- W 2004 roku powołał do życia Galerię Sztuki ITK w Sicienku, współpracującą z Galerią Autorską.