Źródło:
RUPTLY
Soleimani był dowódcą sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i jednym z najbardziej wpływowych dowódców sił zbrojnych Iranu. Jak donosi BBC, został zabity krótko po tym, jak wylądował na lotnisku w Bagdadzie i jechał samochodem. Na jego pojazd z dronów wojskowych USA wystrzelono kilka pocisków rakietowych. Oprócz Soleimaniego zginęło w ataku pięć osób, w tym Abu Mahdi al-Muhandis, zastępca szefa irackiej bojówki Hashd al-Shaabi.
Oświadczenie Departamentu Stanu USA
- Na polecenie prezydenta wojsko USA podjęło zdecydowane działania obronne w celu ochrony personelu USA za granicą, zabijając Kassema Soleimaniego, szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, al-Kuds Force, uznawnej przez USA za zagraniczną organizację terrorystyczną - głosi oświadczenie amerykańskiego Departamentu Stanu.
- Generał Soleimani aktywnie rozwijał plany ataku na amerykańskich dyplomatów i członków służby w Iraku i całym regionie. Generał Soleimani i jego siłuy Kuds byli odpowiedzialni za śmierć setek amerykańskich i członków koalicji oraz ranienie tysięcy innych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy organizował ataki na bazy koalicyjne w Iraku - w tym atak 27 grudnia - którego kulminacją była śmierć i zranienie personelu amerykańskiego i irackiego. Generał Soleimani zatwierdził także ataki na ambasadę USA w Bagdadzie, które miały miejsce w tym tygodniu - głosi oświadczenie Departamentu Obrony.
Podsumowanie roku 2019: 10 bohaterów światowej polityki. O n...
- To uderzenie miało na celu powstrzymanie przyszłych irańskich planów ataku. Stany Zjednoczone będą nadal podejmować wszelkie niezbędne działania w celu ochrony naszych ludzi i naszych interesów niezależnie od tego, gdzie się znajdują na całym świecie - kończy się oświadczenie Departamentu Obrony USA.
Iran zapowiada odwet. Trump triumfuje
Jak podaje BBC, po zabiciu Soleimaniego w Iranie ogłoszono trzydniową żałobę narodową, a władze Republiki Irańskiej zapowiedziały odwet.
Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif nazwał atak na Soleimaniego "aktem międzynarodowego terroryzmu". - Zamordowanie Generała Soleimaniego - najbardziej efektywnej postaci w walce z Daesh (ISIS), Al Nusla, Al Kaida i innymi jest ekstremalnie niebezpieczną i głupią eskalacją. USA ponoszą wszelkie konsekwencje za to łajdackie awanturnictwo - dodał Zarif.
Prezydent USA Donald Trump po wiadomości o zabiciu Soleimaniego zamieścił tweeta z amerykańską flagą.
Atak na Soleimaniego potępiła Rosja. Jak podaje BBC, ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wydało oświadczenie, w którym stwierdza, że amerykański atak był lekkomyślny i zwiększy napięcia w całym regionie.
Zabicie Soleimaniego skrytykował także rywal w wyścigu prezydenckim Donalda Trumpa Joe Biden. Napisał on na Twitterze, że chociaż żaden Amerykanin nie będzie płakał po zabiciu irańskiego generała, odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko Amerykanom i śmierć tysięcy niewinnych osób, to zabójstwo Soleimaniego może być powodem do eskalacji napięcia w całym regionie.
Określił to jako włożenie przez Donalda Trumpa laski dynamitu do pudełka z prochem. - Możemy być na skraju wielkiego konfliktu na Bliskim Wschodzie - napisał i wezwał administrację Trumpa do wyjaśnienia tego kroku.
Biden dodał, że wbrew oświadczeniu Departamentu Obrony, zabicie Soleimaniego nie tylko nie powstrzyma kolejnych ataków na amerykańskie cele, ale może je nasilić.
Kim był generał Soleimani? Irański James Bond
Generał Kassem Soleimani miał 62 lata. Od kilku lat stał się jedną z najbardziej uwielbianych postaci w Iranie i jedną z najbardziej znienawidzonych w USA i jej zachodnich sojuszników.
Jak podaje "Times of Israel", Soleimani prowadził zagraniczne operacje bojowe irańskich sił specjalnych al-Kuds, którą Amerykanie uważają za organizację terrorystyczną. Z jednej strony Soleimani prowadził walkę z organizacjami dżihadystycznymi, jak Państwo Islamskie czy al-Kaida, z drugiej umacniał wpływy Iranu w regionie, głównie w Syrii, Iraku, Libanie i Jemenie. Był obecny przy rozmowach nad tworzeniem nowego irackiego rządu.
Według CNN Soleimani także nadzorował wiele operacji terrorystycznych przeciwko siłom USA i ich sojusznikom w Iraku po inwazji na Irak w 2003 roku i ponosił odpowiedzialność za śmierć wielu żołnierzy amerykańskich oraz cywilów.
Rok 2020. Najważniejsze wydarzenia. Co nas czeka w polityce,...
Jak pisał były analityk CIA Kenneth Pollack dla magazynu "Time" w 2017 roku, Soleimani "jest dla bliskowschodnich szyitów Jamesem Bondem, Erwinem Rommlem i Lady Gagą w jednym. Dla Zachodu jest on odpowiedzialnym za eksport irańskiej rewolucji islamskiej, wspierającym terroryzm obalającym prozachodnie rządy i prowadzącym zagraniczne wojny Iranu."
Ropa drożeje, USA wzywają Amerykanów do opuszczenia Iraku
Tuż po informacji o zabiciu Soleimaniego ropa na rynkach zdrożała o 4 punkty procentowe.
BBC podała, że amerykańska ambasada w Bagdadzie wezwała obywateli amerykańskich do natychmiastowego opuszczenia terytorium Iraku. Być może wadze amerykańskie obawiają się ataków odwetowych na swoich obywateli.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
