O psach wiemy wiele, ale te czworonogi wciąż zaskakują naukowców. Dotyczy to poziomu psiej inteligencji, wyobraźni, wrażliwości. Psy potrafią liczyć, posługują się złożonym językiem, a nawet tworzą sztukę.
<!** Image 2 align=right alt="Image 74200" sub="Psy rozumieją znaczenie pojęć abstrakcyjnych i można je nauczyć podstaw obsługi komputera">Badania prowadzone przez dr Friederike Range z Uniwersytetu Wiedeńskiego, których wyniki opublikowano w grudniu 2007 roku dowodzą, że psy, podobnie jak ludzie, myślą abstrakcyjnie.
Range przeprowadziła testy z udziałem psów, którym pokazywała na ekranie komputera zestawy fotografii. Na zdjęciach były krajobrazy albo psy. Zwierzęta miały wskazywać zdjęcia tylko jednej kategorii. Badaczka, aby wykluczyć wpływ człowieka na decyzje podejmowane przez psy, nauczyła czworonogi posługiwania się ekranem dotykowym komputera.
Najpierw psy były nagradzane smakołykami za wskazywanie wyłącznie zdjęć psów. Potem zmieniono fotografie psów i krajobrazów na inne. Psy nadal wskazywały zdjęcia swych krewniaków, choć przedstawione na nich zwierzęta różniły się rasami i wielkością. Wreszcie Range zaprezentowała czworonogom nieznane im wcześniej fotografie psów, wmontowane w zdjęcia krajobrazów oraz fotografie samych pejzaży. Zwierzęta poradziły sobie z tym konfliktem. Wybierały zdjęcia, na których były psy „wklejone” w krajobraz. - Wyniki badań dowodzą, że psy potrafią nauczyć się abstrakcyjnych pojęć, w tym przypadku znaczenia pojęcia „pies” - stwierdziła w wypowidzi dla mediów dr Range.
<!** reklama>To niezwykłe odkrycie, ale tłumaczy wiele psich zachowań dotąd niezrozumiałych dla naukowców. Wyjaśnia, na przykład, jak to możliwe, że pies tworzy dzieła sztuki.
Taki czworonóg o artystycznym zacięciu mieszka w Wielkiej Brytanii. Nazywa się Sammy i uprawia malarstwo abstrakcyjne. Z rozmysłem pokrywa płótno farbą trzymając w pysku gumową kość, do której umocowany jest pędzel. Pierwszy malarski happening Sammy’ego odbył się na początku lipca 2007 r. na Uniwersytecie w Salisbury w Wielkiej Brytanii i wywołał spore zainteresowanie. Właścicielką psa artysty jest Mary Stadelbacher, która ma już sporą kolekcję obrazów swego pupila. Sammy nie potrafi pisać, dlatego pani Stadelbacher pomaga mu sygnować jego dzieła odciskiem łapy maczanej w farbie.
Nie jest łatwo, jak się okazuje, prowadzić badania nad psami, bo czworonogi mają świadomość, że są obserwowane, a to wpływa na to, co robią. Rok temu odkrył to zespół niemieckich naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku, kierowany przez dr. Josepha Calla. Zdaniem tych ekspertów, psy doskonale wiedzą, kiedy naukowcy je obserwują i od tego uzależniają swoje zachowanie. Zespół dr. Calla stwierdził też, że psy pamiętają rozmaite zdarzenia ze swego życia i te doświadczenia z przeszłości wykorzystują do rozwiązywania problemów w nowych, nieznanych im wcześniej sytuacjach.
Za przykład może tu służyć zachowanie psa, Reda, pensjonariusza schroniska dla zwierząt w Londynie. W 2004 r. w schronisku doszło do wielu niewyjaśnionych przypadków wypuszczania zwierząt z klatek. W efekcie psy urządzały sobie uczty w kuchni schroniska, a potem wyruszały na włóczęgę po londyńskich ulicach. Wreszcie w październiku personel tej placówki zainstalował elektroniczny nadzór, dzięki czemu odkryto, że to właśnie Red wypuszcza nocami kolegów z klatek. Kamery uwieczniły talenty Reda - nikt dotąd nie podejrzewał, że pies może sobie poradzić z zasuwami i drucianymi haczykami zamykającymi drzwi klatek.
Język szczekany
Z kolei badania prowadzone prze dr Yin dowiodły, że dzięki inteligencji i wyobraźni, psy wytworzyły skomplikowany język, którym się posługują. Zespół ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (UKD), kierowany przez dr Sophię Yin, weterynarza i badaczkę zachowań zwierząt ustalił, że psy przekazują sobie informacje szczeknięciami wydawanymi w określonym tempie i o rozmaitej wysokości dźwięku. W opinii kalifornijskich uczonych, podstawy tego języka powstały dlatego, że psy są zwierzętami społecznymi. Pochodzą od wilków i rozwinęły ewolucyjnie umiejętności swych przodków. Ponieważ jednak są bardzo inteligentne i mają wyobraźnię, złożony język stanowi oczywistą konsekwencję wszystkich tych czynników.