Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspektorzy kontrolują producentów płynów, opon i stacje benzynowe. Co robić, gdy masz zastrzeżenia?

sier, UOKIK
W sezonie zimowym zmieniają się wymagania jakościowe dla oleju napędowego, sprzedawanego na stacjach paliw. Urząd podpowiada, jak zgłaszać nieprawidłowości.

W sezonie zimowym zmieniają się wymagania jakościowe dla oleju napędowego, sprzedawanego na stacjach paliw. Urząd podpowiada, jak zgłaszać nieprawidłowości.

W niskich temperaturach z oleju napędowego wytrąca się parafina, blokująca m.in. filtr paliwa. Jeżeli w baku diesla znajduje się letnie paliwo, problemy mogą się pojawić już przy temperaturze 0°C. Nieodpowiedni olej napędowy może uniemożliwić uruchomienie silnika.

Temperatura zablokowania filtru

Jak informuje Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumentów, z tego względu w okresach występowania temperatur ujemnych w silnikach Diesla stosuje się paliwo, którego temperatura zablokowania zimnego filtru (CFPP) pozwala na jego eksploatację. W okresach przejściowych, tj. od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 15 listopada wartość tego parametru powinna wynosić maksymalnie - 10°C. Natomiast od 16 listopada do końca lutego (okres zimowy) temperatura zablokowania zimnego filtru (CFPP) paliwa do diesli powinna wynosić nie więcej niż -20°C. Ewentualnie stacje paliw mogą oferować olej napędowy o podwyższonej mrozoodporności, tzw. arktyczny, którego dopuszczalna CFPP wynosi do -32 °C. Poza tym dla oleju arktycznego określony jest limit temperatury mętnienia (po jej przekroczeniu zaczyna się proces wydzielania pierwszych drobnych kryształów parafin), który wynosi maksymalnie -22 °C.

<!** reklama>

Zgłoś reklamację

Co robić, jeżeli paliwo nie spełnia określonych parametrów i np. uszkodziło silnik? Kierowca najpierw powinien złożyć reklamację u właściciela stacji, okazując dowód zakupu - radzi UOKiK.

Niestety, sprzedawca nie musi przyznać się do błędu... Wówczas pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. UOKiK oferuje w takich przypadkach bezpłatną pomoc swoich rzeczników. O stacji, która sprzedaje paliwo złej jakości, można poinformować urząd na specjalnym formularzu (Strona główna - uokik.gov.pl - zakładka „Produkty”/ ”Jakość paliw”/ ”Zgłoszenie paliwa złej jakości”).

Aktualna mapa skontrolowanych stacji paliw dostępna na stronie Urzędu.

Jeżeli przed sezonem zimowym mamy w planach zakup nowego ogumienia, warto pamiętać, że od ubiegłego roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi opony oferowane konsumentom powinny mieć naklejoną na bieżniku etykietę określającą klasę efektywności paliwowej, hałasu toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni. - Wymóg ten dotyczy zarówno opon letnich jak i zimowych, które zostały wyprodukowane po 1 lipca 2012 roku - mówi Ernest Makowski z Biura Prasowego Urzędu Ochrony Kon0kurencji i Konsumentów.

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, ale także jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej. Bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw można uzyskać u powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów lub pod numerem telefonu 800 007 707 czynnym od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-17.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!