MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja festiwalu, poświęconego europejskiej muzyce dawnej

oprac TS
50. Bydgoski Festiwal Muzyczny Musica Antiqua Europae Orientalis rozpocznie występ francuskiego zespołu L’Arpeggiata, a w przyszły weekend usłyszymy Sofijski Chór Chłopięcy i estońską grupę Heinavanker.

50. Bydgoski Festiwal Muzyczny Musica Antiqua Europae Orientalis rozpocznie występ francuskiego zespołu L’Arpeggiata, a w przyszły weekend usłyszymy Sofijski Chór Chłopięcy i estońską grupę Heinavanker.

<!** Image 3 align=none alt="Image 195586" sub="W przyszły piątek w filharmonii wystąpi estoński chór Heinavaker">

12 września festiwal europejskiej muzyki dawnej zainauguruje L’Arpeggiata, francuski zespół złożony z muzyków specjalizujących się w utworach baroku i tradycyjnej muzyce świata. Grupa wykonuje głównie francuskie, włoskie i neapolitańskie kompozycje z początków XVII wieku. Występy zespołu to instrumentalna improwizacja, zróżnicowana interpretacja wokalna oraz sceniczna kreacja, zapewniające widzowi atrakcyjny spektakl. Zespół pod kierownictwem Christiny Pluhar wystąpi w filharmonii w przyszłą środę o godzinie 19.00.<!** reklama>

14 września usłyszymy natomiast śpiewy bułgarskiej Cerkwi prawosławnej w wykonaniu Sofijskiego Chóru Chłopięcego. Zespół pod kierownictwem Adriana Blagoeva założony został w 1968 roku jako pierwszy chór chłopięcy w Bułgarii, a w 1997 roku został poszerzony o zespół młodzieżowy, do którego należą jego byli członkowie. Skupia on dziś dzieci w wieku od 8 do 15 lat z różnych szkół w Sofii. Repertuar zespołu jest zróżnicowany, w trakcie licznych występów usłyszeć można utwory ludowe i prawosławne, które da się zakwalifikować nie tylko do bułgarskiej muzyki chóralnej, ale i dzieł pochodzących z okresu od XIV wieku do czasów współczesnych.

Chór występuje przy akompaniamencie dawnych instrumentów: barokowej gitary, lutni, skrzypcach, kornecie czy klawesynie. Wielu bułgarskich kompozytorów tworzy pieśni i muzykę specjalnie dla zespołu, który do dziś nagrał już dziesięć płyt. Sofijscy chórzyści zdobyli też wiele znaczących nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii i Kanadzie.

Dzień później, 19 września, w Filharmonii Pomorskiej wystąpi zespół wokalny Heinavanker z Estonii pod kierownictwem tenora Margo Kolara. Nazwa zespołu pochodzi od słynnej nastawy ołtarzowej Hieronima Boscha, która przedstawia olbrzymi wóz pełen siana. Obraz, znany w naszym kraju po prostu jako „Wóz z sianem”, ukazuje jak gromadzące się niegodziwości doprowadzają do upadku i degradacji.

Heinavanker ma na swym koncie występy niemal w całej Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a także liczne nagrania radiowe i telewizyjne. W swoim bogatym repertuarze, prócz chorału gregoriańskiego, Estończycy zawierają też unikatowe pozycje muzyki estońskiej, przedchrześcijańskie pieśni runiczne oraz współczesną muzykę estońską.

Festiwal potrwa od 12 września do 5 października. Towarzyszyć mu będzie konferencja poświęcona kulturze, literaturze i filozofii Słowian.

  • Bilety na koncerty można kupić na stronie www.ebilet.pl oraz w kasie biletowej Filharmonii Pomorskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!