Spis treści
Marcin Romanowski bez immunitetu
Za uchyleniem immunitetu zagłosowało 85, a przeciwko było 23 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
„Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchyliło immunitet M. Romanowskiemu. Dziękuję Zespołowi Śledczemu nr 2 w Prokuraturze Krajowej za ciężką pracę i przygotowanie skutecznego wniosku. Teraz wszystko w rękach polskiego wymiaru sprawiedliwości” – napisał po głosowaniu Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.
We wtorek Komisja ds. Regulaminu, Immunitetów i Spraw Instytucjonalnych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy projekt rezolucji, w którym zarekomendowała cofnięcie immunitetu posła Marcina Romanowskiego.
Afera Funduszu Sprawiedliwości
16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt Romanowskiego - polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceministra sprawiedliwości - ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie. 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji. Prokurator generalny Adam Bodnar złożył w niedzielę wniosek o uchylenie immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w związku ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.
O co podejrzany jest Marcin Romanowski?
Marcin Romanowski, który w latach 2019-2023 był wiceministrem sprawiedliwości, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, jest podejrzany nie tylko o ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu, ale także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty wobec niego obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł.