Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia straż miejska w Polsce w 2023 roku? Takie warunki trzeba spełnić, by dostać pracę jako strażnik miejski

Bartłomiej Ciepielewski
Strażnik miejski zarabia średnio 4720 zł brutto
Strażnik miejski zarabia średnio 4720 zł brutto Robet Woźniak / Polska Press
Zarobki strażników miejskich zależą przede wszystkim od stopnia, doświadczenia, a także przysługujących dodatków. Ich główne zadania to kierowanie ruchem drogowym, pilnowanie porządku publicznego czy naprawa awarii technicznych, choć zakres obowiązków może zależeć od miasta. Ile zarabia strażnik miejski i co zrobić, by rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Spis treści

Straż miejska to umundurowana formacja powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania porządku publicznego. Wcześniej nosiła różne nazwy takie jak np. policja municypalna, jednak po zmianie przepisów w 1997 roku nazewnictwo zostało ujednolicone. Miało to ułatwić odnalezienie tej instytucji, niezależnie od miasta.

Ustawowo określono także rodzaj umundurowania strażników. Każdy z nich posiada czapkę z żółto-czarną szachownicą. Tak samo oznaczane są również radiowozy należące do tej formacji. Wszystkie mają mieć kolor srebrny z charakterystycznym pasem w postaci żółto-granatowej szachownicy.

Jakie są zadania straży miejskiej?

Zakres obowiązków wykonywanych przez strażników miejskich jest dość szeroki. Przede wszystkim zajmują się oni ochroną porządku i spokoju w miejscach publicznych, a także kontrolą ruchu drogowego, jednak w ograniczonym zakresie. Najczęściej są to kary za parkowanie w niedozwolonych miejscach, skutkujące nałożeniem blokady na koła.

Do pozostałych zadań straży miejskiej możemy także zaliczyć:

  • kontrolę transportu publicznego;
  • współdziałanie z innymi podmiotami w zakresie ratowania życia;
  • zabezpieczanie miejsc katastrof lub przestępstw do momentu przybycia służb;
  • ochrona obiektów komunalnych, a także urządzeń użyteczności publicznej;
  • doprowadzanie osób nietrzeźwych do miejsca zamieszkania lub izby wytrzeźwień;
  • konwojowanie przedmiotów wartościowych lub dokumentów.

Przeczytaj też:Jakie są zarobki w Żandarmerii Wojskowej?

Uprawnienia straży miejskiej w Polsce

Uprawnienia straży miejskiej są mocno ograniczone, dlatego najczęściej interwencje przeprowadza z pomocą innych służb. Co ciekawe, ze względu na zarzuty dotyczące dublowania zadań policji, wiele polskich miast zrezygnowało z utrzymywania tej formacji.

Do uprawnień strażników miejskich i gminnych w Polsce możemy zaliczyć:

  • legitymowanie w celu ustalenia tożsamości;
  • udzielanie pouczeń;
  • ujęcie osób, które stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a następnie doprowadzenie ich do najbliższej jednostki policji;
  • wypisywanie mandatów za wykroczenia określone przepisami;
  • kierowanie wniosków o ukaranie do sądu oraz dokonywanie czynności wyjaśniających;
  • wydawanie poleceń;
  • unieruchamianie pojazdów (blokady na koła) w przypadkach określonych przepisami;
  • przeprowadzanie kontroli osobistej w stosunku do osób, co do których istnieje podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

W praktyce strażnicy miejscy ścigają, a także karzą za wszelkie wykroczenia o mniejszej szkodliwości społecznej. Zgodnie z założeniami mają oni odciążyć policję, która w tym czasie przeznaczyć więcej zasobów na inne interwencje.

Jak zostać strażnikiem miejskim?

Ogłoszenia o rekrutacji do straży miejskiej można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej instytucji lub portalach z ogłoszeniami o pracę. Proces naboru rozpoczyna się od weryfikacji aplikacji, następnie przeprowadzany jest test wiedzy, a także test sprawności fizycznej.

Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, po której kandydaci muszą wykonać badania lekarskie i psychologiczne. Na koniec rekruterzy zweryfikują informacje o danej osobie w Krajowym Rejestrze Karnym. Strażnik miejski powinien pamiętać o dostarczeniu listu motywacyjnego, CV, zaświadczenia o niekaralności, a także uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

Niezbędne warunki, jakie musi spełnić każdy kandydat to między innymi:

  • co najmniej 21 lat,
  • obywatelstwo polskie,
  • wykształcenie co najmniej średnie,
  • uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • sprawność pod względem psychicznym i fizycznym,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • brak skazania za umyślne przestępstwo,
  • nienaganna opinia,
  • znajomość ustaw o samorządzie, utrzymaniu czystości i porządku, strażach gminnych, a także pracownikach samorządowych,
  • korzystanie z pełni praw publicznych.

Ile zarabia strażnik miejski?

Wynagrodzenie początkujących strażników miejskich najczęściej wynosi od 3600 zł do 4500 zł brutto. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie zarobki wynoszą natomiast 4720 zł brutto.

W Warszawie średnie sumy pensji strażników miejskich prezentują się następująco:

  • aplikant – 4000 zł brutto,
  • młodszy strażnik – 4950 zł brutto,
  • strażnik – 5200 zł brutto,
  • inspektor – 6100 zł brutto,
  • starszy inspektor – 6500 zł brutto,
  • zastępca kierownika referatu – 7716 zł brutto,
  • kierownik referatu – 8000 zł brutto,
  • zastępca naczelnika wydziału – 8300 zł brutto,
  • naczelnik wydziału – 9500 zł brutto,
  • naczelnik oddziału – 9300 zł brutto,
  • zastępca komendanta – 13 600 zł brutto,
  • komendant – około 20 000 zł brutto.

Strażnikom miejskim przysługują też różnego rodzaju dodatki takie jak pakiet świadczeń socjalnych, bezpłatne szkolenia, „trzynastki”, dopłaty za wieloletnią pracę, a także premie motywacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!