
W czerwcu 2017 roku służbę w policji pełniło ponad 97,7 tys. funkcjonariuszy, w tym: na stanowiskach wykonawczych (1 - 6 grupa zaszeregowania) ponad 84,6 tys. Dodajmy, że w 1 grupie zaszeregowania było ponad 2,7 tys. kursantów (2,8 proc. wszystkich funkcjonariuszy), a w 2 grupie zaszeregowania ponad 14,1 tys. osób na etacie policjanta (14,5 proc.).

Na wynagrodzenie policjanta składa się: wynagrodzenie zasadnicze (zależy od zaszeregowania), dodatek stażowy oraz dodatek służbowy/funkcyjny i dodatek za stopień. Policjant dostaje ponadto mundurówkę, czyli nagrodę roczną oraz świadczenia w ramach systemu socjalnego. - To wszystko sprawia, że zawód policjanta pod względem finansowym jest atrakcyjny dla młodych ludzi - przekonuje Komenda Główna Policji. Tymczasem związkowcy podkreślają, że mija się to z prawdą i żądają podwyżek - 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza.
Jak wyglądają zarobki w policji? Kliknij w następne zdjęcie (wszystkie kwoty podano netto).

Kursant (1 grupa zaszeregowania) to funkcjonariusz na stacjonarnym szkoleniu podstawowym i zarabia miesięcznie średnio 1 tysiąc 939 złotych. Ma zagwarantowane zakwaterowanie i wyżywienie w czasie kursu. Gdy zakończy szkolenie, zostaje mianowany policjantem w 2 grupie zaszeregowania.
W związku z tym zarobki rosną średnio o ponad 890 zł.
W 2 grupie funkcjonariusz zarabia zatem 2 tysięcy 830 złotych.

Więcej doświadczenia wpływa na wyższe wynagrodzenie.
W 3 grupie zaszeregowania (głównie referenci) zatrudnionych jest ponad 20,3 tys. funkcjonariuszy - średnia miesięczna pensja wynosi tutaj 3 tysiące 165 złotych.