https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile prądu średnio zużywają Polacy? Najnowsze dane GUS. Sprawdź, czy zmieścisz się w limitach gwarantujących niższe ceny prądu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Zamrożenie cen prądu obejmuje energię zużytą do określonego w ustawie limitu. Po jego przekroczeniu ceny będą wyższe, jednak nie przekroczą 0,69 za 1 kWh.
Zamrożenie cen prądu obejmuje energię zużytą do określonego w ustawie limitu. Po jego przekroczeniu ceny będą wyższe, jednak nie przekroczą 0,69 za 1 kWh. Adam Jastrzębowski/ Polska Press
W całym 2023 roku, zgodnie z tzw. tarczą solidarnościową, wszystkie gospodarstwa domowe mają „zamrożone” ceny na poziomie ubiegłorocznych stawek do poziomu 2000 kWh zużywanej energii. Po przekroczeniu tych limitów odbiorcy zapłacą według stawek ustalonych w 2023 roku. Czy Polacy zmieszczą się w wyznaczonym limicie? Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o zużyciu energii elektrycznej w 2021 roku.

Spis treści

Zamrożenie cen prądu. Jakie limity obowiązują w 2023 roku?

Wprowadzona przez rząd Tarcza solidarnościowa zamroziła ceny prądu do określonego w ustawie limitu zużycia energii:

  • roczne zużycie prądu do 2000 kWh - większość gospodarstw domowych,
  • roczne zużycie prądu do 2600 kWh - gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi,
  • roczne zużycie prądu do 3000 kWh - gospodarstwa z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy.

Po jego przekroczeniu ceny będą wyższe, jednak nie przekroczą 0,69 za 1 kWh. Zgodnie z wyliczeniami, większość gospodarstw domowych w Polsce bez trudu zmieści się w limicie określonym na poziomie od 2000 do 3000 kWh. Na dodatkowe środki mogą liczyć osoby, które do ogrzewania wykorzystują głównie prąd. W tym przypadku pomoc wyniesie 1 tys. zł (zużycie do 5000 kWh) lub 1,5 tys. zł (zużycie powyżej 5000 kWh).

Ile prądu zużywają Polacy?

GUS opublikował dane dotyczące zużycia energii elektrycznej i paliw w Polsce w 2021 roku. Jak możemy przeczytać w publikacji „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2021 roku”, zaobserwowano wzrost średniego zużycia energii elektrycznej w 2021 r. w porównaniu z 2002 r. – Mimo to, pod względem zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, Polska zajmowała przedostatnie miejsce wśród krajów UE-27 – podkreślono.

Sprawdź w galerii, jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej!

– Wzrost średniego zużycia (o 20,9 proc. w porównaniu do 2002 r.) zaobserwowano w przypadku energii elektrycznej na skutek większego wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenia i sprzęty zużywające ten nośnik – wyjaśniono.

Jednocześnie wskazano, że większe zużycie prądu odnotowano na wsi, głównie w gospodarstwach rolniczych.

Średnie roczne zużycie wszystkich nośników energii było niższe w gospodarstwach domowych w mieście niż na wsi. Dla energii elektrycznej wyniosło 2035 kWh w mieście i 3147 kWh na wsi (w tym w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą 4247 kWh, a w pozostałych wiejskich 2936 kWh), czytamy.

Większość gospodarstw domowych w Polsce bez trudu zmieści się w limicie określonym na poziomie od 2000 do 3000 kWh. Jednak warto wiedzieć, jak optymalizować zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną? Pozna...

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Ile wyniesie nowy limit?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mydełkoFa
31 maja, 10:10, TYLE:

Może takie rzeczy, niech przedstawia ktoś kto umie UCZCIWIE LICZYĆ /łącznie z Vatem, czyli brutto/, a nie podwójny przestępca ZA KŁAMSTWA.

Rząd się nie myli,to i my nie będziemy się myli.

e
elektryk
w kaczanowskiej Polsce S(R)A WSZYSTKO.
T
TYLE
Może takie rzeczy, niech przedstawia ktoś kto umie UCZCIWIE LICZYĆ /łącznie z Vatem, czyli brutto/, a nie podwójny przestępca ZA KŁAMSTWA.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski