
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przyjęta właśnie przez rząd reguluje zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych, tradycyjnych oraz innych "pojazdów" napędzanych siłą mięśni takich jak deskorolka czy wrotki.
Projekt ustawy pozwala na jazdę nimi po chodniku lub na drodze dla pieszych, gdy nie ma możliwości jazdy jezdnią (bo tam dozwolona jest prędkość wyższa niż 30 km/godz), ani drogą rowerową – bo tej nie ma w danej lokalizacji. Chodnik wówczas musi biec wzdłuż jezdni. Kierującego hulajnogą obowiązują wówczas następujące zasady: zachowanie szczególnej ostrożności, jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im ruchu.
Zobacz pozostałe zasady ---->

Osoby jadące na rolkach, wrotkach, czy na deskorolce, będą mogły jechać po drodze rowerowej, lub po chodniku dla pieszych, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, prędkości zbliżonej do prędkości pieszego, zachowania ostrożności i nieutrudniania ruchu pieszym.
Zobacz pozostałe zasady ---->

Ustawa zobowiązuje użytkownika hulajnogi, by zaparkował ją w wyznaczonym dla hulajnóg miejscu, lub pozostawił ją na chodniku, ale jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do krawędzi chodnika, i tak, by zapewnić pieszym szerokość przejścia chodnikiem co najmniej 1,5 metra.
Zobacz pozostałe zasady ---->

Dzieciom do lat 10 nie wolno jechać na hulajnodze po drodze publicznej, nawet jeśli jedzie obok nich opiekujący się nimi dorosły.
Osoby w wieku 10 – 18 lat, chcące jechać hulajnogą, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie już nie muszą.
Zobacz pozostałe zasady ---->