Zbigniew Czyż
Hubert Hurkacz
Hubert Hurkacz Fot. Marcin Cholewiński
Hubert Hurkacz awansował do 1/8 finału turnieju ATP rangi 1000 w Miami. Rozstawiony z numerem ósmym polski tenisista pokonał Amerykanina Sebastiana Kordę 7:6 (7-5), 6:7 (5-7). Spotkanie trwało dwie godziny i 18 minut.

Był to pojedynek praworęcznych zawodników, mających te same warunki fizyczne (196 cm). W meczu kibice nie doświadczyli zbyt dużo finezyjnych zagrań. Tenisiści rzadko podejmowali ryzyko, przebijając piłki z linii końcowej. Polak z reguły zwyciężał dłuższe wymiany. Początkowo wrocławianin nieznacznie łatwiej wygrywał swoje podania, ale to Korda pierwszy zaliczył dwa asy. W sumie tę rywalizację Hurkacz wygrał 15-11.

Amerykanin także pierwszy stanął przed szansą zdobycia break pointa - przy stanie 4:4. Polak mocnymi serwisami szybko zażegnał niebezpieczeństwo. Pierwsza partia, zgodnie z historią ostatnich meczów Hurkacza, rozstrzygnęła się w tie-breaku. W nim obaj pewnie wygrywali swoje serwisy aż do popełnienia poważnego błędu przez Kordę, który w łatwej sytuacji posłał piłkę w aut. To zadecydowało o sukcesie Hurkacza 7-5.

W drugim secie tenisiści wreszcie częściej pojawiali się przy siatce. Po drop shotach widownia bardziej się ożywiała. Polak cały czas musiał "gonić" wynik, aby nie pozwolić rywalowi na wypracowanie przewagi. Ten plan się powiódł i o wygraniu tej części gry miał zadecydować drugi w meczu tie-break. W nim odważniej grał pochodzący z Florydy tenisista i doprowadził do wyrównania stanu rywalizacji.

Trzecią partię otwierał serwis Hurkacza, co stawiało go w nieco lepszej sytuacji. Równo po dwóch godzinach gry, w 28 gemie spotkania, nastąpiło pierwsze przełamanie podania. Dokonał tego wrocławian, obejmując prowadzenie 3:1. Mocno poirytowany przeciwnik z impetem posłał piłkę w trybuny. Polak wykorzystał okazję i wygrał 6:3, odnosząc 15. zwycięstwo w historii występów w Miami.

Z Kordą, który jest sklasyfikowany w rankingu ATP na 29. pozycji, dziewiąty na świecie wrocławianin zmierzył się po raz piąty. Dotychczas pokonał Amerykanina trzykrotnie: dwa razy w ubiegłym roku i raz w 2021 (w finale turnieju w Delray Beach). Korda był jednak lepszy w 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open w 2023 roku.

Hurkacz w 1/8 finału zmierzy się ze zwycięzcą meczu pomiędzy rozstawionym z nr 11 Bułgarem Grigorem Dimitrowem a Niemcem Yannickiem Hanfmannem (56. ATP).

Wynik meczu 3. rundy singla

Hubert Hurkacz (Polska, 8) - Sebastian Korda (USA, 28) 7:6 (7-5), 6:7 (5-7), 6:3

Jan Zieliński i Hugo Nys z Monako zostali wyeliminowani z turnieju deblowego w Miami. W poniedziałek przegrali w drugiej rundzie gry podwójnej z rozstawionymi z "jedynką" Rohanem Bopanną z Indii i Matthew Ebdenem z Australii 5:7, 6:7 (3-7).

Polsko-monakijskę parę w pierwszym secie jedna piłka dzieliła od wygrania tej partii, ale to rywale przełamali serwis i ostatecznie zwyciężyli 7:5. Druga odsłona również długo było wyrównana. O zwycięstwie w tej części gry zadecydował tie-break, który na Hindus z Australijczykiem rozstrzygnęli na swoją korzyść 7-3.

Spotkanie trwało godzinę i 41. minut.

Wynik meczu 2. rundy debla

Rohan Bopanna, Matthew Ebden (Indie, Australia, 1) - Jan Zieliński, Hugo Nys (Polska, Monako) 7:5, 7:6 (7-3)

Magda Linette i Amerykanka Bernarda Pera przegrały z Czeszką Lindą Noskovą i Chinką Xiy Wang 4:6, 6:7 (4-7) w pierwszej rundzie debla turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Miami. Wcześniej polska tenisistka odpadła też na tym etapie w singlu.

Poniedziałkowy mecz trwał godzinę i 36 minut. Od stanu 2:2 w pierwszym secie para polsko-amerykańska przegrała dwukrotnie swoje serwisy. W drugim Polka ze swoją partnerką z kortu zagrały zdecydowanie lepiej i doprowadziły to tie-breaku. W nim po początkowym prowadzeniu 2-1 przegrały pięć piłek z rzędu i nie były w stanie odwrócić już losów spootkania.

Linette żegna się więc z imprezą w Miami. Kilka dni temu 32-letnia tenisistka uległa w 1. rundzie singla Ukraince Łesii Curenko 6:2, 1:6, 4:6.

Wynik meczu 1. rundy gry podwójnej

Linda Noskova, Xiy Wang (Czechy, Chiny) - Magda Linette, Bernarda Pera (Polska, USA) 6:4, 7:6 (7-4)