Joachim Przybył
30.04.2023 bydgoszcz astoria - twarde pierniki torun sport koszykowka . fot: tomasz czachorowski/polska press Tomasz Czachorowski
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz spada do I ligi. O wszystkim zadecydowały ostatnie akcje decydujących meczów w Dąbrowie Górniczej i Toruniu.

Po zwycięstwie w Bydgoszczy Arriva Twarde Pierniki potrzebowała tylko (i aż) zwycięstwa w domowym meczu z grającym już o nic GTK Gliwice. Enea Abramczyk Astoria jechała po wygraną do Dąbrowy Górniczej, ale do utrzymania potrzebna była jeszcze porażka torunian.

W Toruniu od początku szło jak po grudzie, choć GTK przyjechał bez swojego najlepszego strzelca Malachi Richardsona. Bardzo szybko trener Cedric Heitz musiał prosić o czas po serii nieudanych akcji jego podopiecznych. Gospodarze na miękkich nogach popełniali błąd za błędem (2:11), nie do zatrzymania był Rowland (21 pkt do przerwy).

Zwłaszcza w ofensywie brakowało płynnych i skutecznych akcji. Kolegów rozruszała dopiero młodzież, po akcjach Gordona i Tomaszewskiego Twarde Pierniki prowadziły 18:17.

Na krótko, bo gliwiczanie odzyskali inicjatywę (świetna 2. kwarta Busza). W zespole gospodarzy brakowało Gibbsa, szybko faule łapał tym razem Walton, a bardzo nerwowo grał Persons. Dopiero ósma próba z dystansu okazała się skuteczna (Tomaszewski).

Po przerwie torunianie znowu zaczęli źle. Jedyną opcją w ataku był Persons, słabo grał Cel, Walton w jednej akcji złapał przewinienia numer 3 i 4. Z Rowlandem próbowali się torunianie po kolei, ale Amerykanin trafiał jak na treningu. Pod koniec 3. kwarty było już -13, a przed ostatnią kwartą -8.

Sytuacja wydawała się beznadziejna, gdy torunian uratował ten najmłodszy - Gordon, który z chłodną głową trafiał, m.in z dystansu w ostatniej sekundzie akcji. Było 1.50 min. do końca, remis 86:86, gdy Arena Toruń zatrzęsła się w posadach: to dotarły wieści z Dąbrowy Górniczej. Od razu ciśnienie zeszło z koszykarzy, którzy ostatnie 90 sekund rozegrali już koncertowo.

Arriva Twarde Pierniki Toruń - GTK Gliwice 96:89 (22:26, 21:21, 26:30, 27:12)

Twarde Pierniki: Persons 25 (2), 7 zb., 6 as., Gibbs 19 (3), Brunk 12, Cel 6, Diduszko 0 oraz Tomaszewski 9 (1), Gordon 9 (1), Kenić 9, Walton 7, Sowiński 0.
GTK: Rowland 32 (3), Skifić 12, Ferguson 7, Murphy 6, Ryżek 5 (1) oraz Szlachetka 15 (1), Busz 7 (1), Put 5 (1)

A co się wydarzyło w Dąbrowie Górniczej? Enea Abramczyk Astoria w Dąbrowie Górniczej rozpoczęła od bardzo przewagi 12:5, ale jeszcze w 1. kwarcie gospodarze odrobili straty, a sama końcówka tej części to 8:0 dla MKS. Bydgoszczanie dopiero od połowy 2. kwarty wrócili na prowadzenie i znowu głównie dzięki Smithowi, którego tym razem wspierał Petrilevicius. Do przerwy Asta prowadziła 3 punktami na 20 minut przed końcem sezonu zasadniczego zostawała w PLK.

Wydawało się, że dobre wieści z Torunia w przerwie zmobilizują dodatkowo bydgoszczan, ale w 2. połowie za nic nie potrafili zbudować bezpieczniejszej przewagi, choć gospodarze korzystali jedynie z dwóch obcokrajowców. To była przewaga najwyżej 5 punktów i dwóch posiadań nad MKS.

W ostatniej kwarcie momentami było +8, ale bydgoszczanie nie potrafili zatrzymać Bluiieta i Blakesa, obaj zdobyli 61 pkt, oddając blisko połowę rzutów z gry całej drużyny. Na minutę przed końcem było jedynie 89:87. Do remisu doprowadził Kucharek, Smith spudłował za 3, a w ostatniej akcji meczu z dystansu trafił Blakes. To był rzut w biegu, z jednej nogi, z około 10 metrów...

MKS Dąbrowa Górnicza - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 92:89 (24:21, 17:23, 24:23, 27:22)

MKS: Bluiiet 31 (5), Blakes 30 (2), Kucharek 13 (3), Rajewicz 10 (2), Mokros 4 oraz Radwański 4, Piechowicz 4.
Astoria: Petrilevicius 23, Simons 21 (5), Smith 17 (3), Szymkiewicz 11 (1), Henry 4 oraz Wadowski 6, Cayo 4, Lewandowski 3 (1).

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0