Mateusz Pietras
Halgor Rune w finale ATP 1000 w Rzymie
Halgor Rune w finale ATP 1000 w Rzymie PAP/EPA/Fabio Frustaci
Duńczyk Holger Rune pokonał Caspera Ruuda w półfinale ATP 1000 w Rzymie. Był to mecz godny półfinału. Skandynawowie zaprezentowali wielki wachlarz umiejętności. Półfinał zakończył się wynikiem 6:7 (7-2), 6:4, 6:2.

Kosmiczny set

W pierwszym secie półfinału pomiędzy Duńczykiem Holgerem Rune, a Norwegiem Casperem Ruudem kibice byli świadkami spektakularnych zagrań jak i wymian. Gra toczyła się głównie w korcie. Większość punktów była kończona przy siatce. 20-letni Duńczyk korzystał z ,,drop shotów". Natomiast Norweg słynął ze świetnej defensywy oraz potrafił przewidywać zamiary pogromcy Novaka Djokovica. Skandynawowie nie stracili własnego podania, choć bliski był tego Rune. Jednakże od stanu 0:40, potrafił wygrać gema. W tie breaku, lepszy okazał się wyżej notowany Norweg, który na początku 13. gema zdołał wypracować sobie kilku punktowe prowadzenie. Pierwszy set skończył się 7:6 (7-2) dla Caspera Ruuda. Partia trwała jedną godzinę i dwanaście minut.

Odwrócenie seta

Do pierwszego przełamania w spotkaniu doszło w piątym gemie drugiej odsłony przy serwisie Rune. Pomimo upływu czasu wciąż spotkanie było prowadzone w szybkim tempie. Debiutant na tym etapie turnieju zdołał przełamać rywala. Norweg stracił serwis w ósmym gemie. Rune utrzymał nerwy na wodzy i wygrał następnego gema, pomimo dwóch ,,breaków" starszego kolegi. Przy stanie 5:4 dla siódmej rakiety turnieju doszło do przełamania 24-latka. Ruud przegrał do zera i w konsekwencji na tablicy wyniku pojawił się remis 1:1.

Duńska dominacja

Trzecia odsłona seta to już dominacja duńskiego tenisisty. Skandynawowie grali w wszerz jak i wzdłuż. Dużo więcej ,,winnerów" było po stronie Rune. W czwartym gemie doszło do przełamania norweskiego zawodnika. 20-latek zwyciężył 6:2 i zameldował się w finale Italian Open.

Rywalem Duńczyka będzie zwycięzca meczu Danił Miedwiediew - Stefanos Tsitsipas.