Jacek Kmiecik
Kapitan reprezentacji Holandii Virgil van Dijk strzela zwycięskiego gola w meczu z Belgią EPA/PAP
W meczu o awans do turnieju finałowego Ligi Narodów reprezentacja Holandii pokonała drużynę Belgii 1:0 na Johan Cruijff Arena w Amsterdamie i w przyszłym roku zagra o triumf w UEFA Nations League.

Belgowie musieli wygrać spotkanie trzema bramkami, żeby wziąć udział czerwcowym Final Four. Obie drużyny zagrały ze sobą dotychczas aż 128 razy, z czego 56 zwycięstw odniosła Holandia, 41 wygranych zanotowała Belgia i padło 31 remisów.

Selekcjoner reprezentacji Holandii, Louis van Gaal wystawił najstarszy skład (średnia wieku jedenastki „Oranje” - 29 lat i 134 dni, co skrupulatnie odnotowała OptaJohan) od czasu meczu przeciwko Portugalii w lipcu 2004 roku.

Do przerwy więcej z gry mieli Pomarańczowi, ale nie potrafili udokumentować przerwagi zdobyciem bramki. Dogodną okazję zmarnował Denzel Dumfries po dośrodkowaniu aktywnego Vincenta Janssena, który wcześniej przeprowadził kilka groźnych ataków. W odpowiedzi Amadou Onana po minięciu dwóch rywali oddał strzał z dystansu, ale trafił w środek bramki i holenderski golkiper Remko Pasveer nie miał problemu z obroną. W drugiej połowie Onana znowu spróbował zaskoczyć Pasveera, ale bramkarz Ajaksu Amsterdam zdołał końcami palców sparować piłkę.

„Oranje” strzelili gola na wagę 57 zwycięstwa nad Belgami i awansu do turnieju finałowego Nations League w 75. minucie. Dośrodkowanie z rzutu rożnego uderzeniem głową zamienił na bramkę kapitan reprezentacji Holandii Virgil van Dijk. W końcówce przed stratą drugiego gola uratował „Czerwone Diabły” Thibaut Courtois, broniąc groźny strzał Stevena Bergwijna. W piątej minucie doliczonego czasu gry goście byli bliscy wyrównania. Dodi Lukebakio spektakularną przewrotką trafił w słupek.

Gospodarze bez swoich rozgrywających kontuzjowanego Memphisa Depaya i Frankiego de Jonga nie mieli kim straszyć Belgów, którzy zagrali bez wiary w odniesienie wysokiego zwycięstwa w Amsterdamie. Blado wypadli zwłaszcza wyróżniający się w poprzednim meczu z Walią Kevin de Bruyne i zmieniony w przerwie Michy Batshuayi. Bez ich skuteczności trudno było liczyć na przełamanie żelaznej defensywy Holendrów.

Van Gaal pozostał niepokonany już w swoim piętnastym meczu w roli selekcjonera Pomarańczowych.