Halowe ME w Toruniu. Srebrny medal Justyny Święty-Ersetic! [zdjęcia]

Daniel Ludwiński
Bieg na 400 metrów kobiet był najciekawszą konkurencją z polskiego punktu widzenia podczas sobotniego wieczoru na halowych mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. W Arenie Toruń drugie miejsce na tym dystansie zajęła Justyna Święty-Ersetic, która tym samym wywalczyła srebrny medal. Łącznie to trzecie polskie podium na toruńskich mistrzostwach.

W półfinale Święty-Ersetic ustanowiła nowy rekord Polki i zarazem nowy rekord życiowy. W finale kolejnego rekordu nie było, ale czas 51,41 dał srebro. Nasza zawodniczka po połowie dystansu została na dalszej pozycji, ale na drugim okrążeniu biegła doskonale i wyprzedzała kolejne rywalki. Faworytka z Holandii, Femke Bol, okazała się być poza zasięgiem, lecz pozostałe zawodniczki zostały za plecami Polki.

To drugi indywidualny medal halowych mistrzostw Europy w dorobku Święty-Ersetic - cztery lata temu była trzecia. Polka jest także mistrzynią Starego Kontynentu na otwartym stadionie sprzed trzech lat.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z SOBOTNICH KONKURENCJI:

- Wszystkie dziewczyny zaczęły bardzo mocno. Liczyłam się z tym, że będą przepychanki i będę musiała odrabiać. Chciałam walczyć i uzyskałam fantastyczny wynik, choć cały czas musiałam gonić po drugim czasie. Trener powiedział, że jestem zadziorą, która nie odpuści, jeśli poczuje krew. Jak się jednak nie wypracuje dobrej pozycji po pierwszych 150 metrach, wtedy jest kaplica - komentowała Święty-Ersetic przed telewizyjnymi kamerami.

Polka, razem z koleżankami z reprezentacji, w niedzielę wieczorem pobiegnie jeszcze w sztafecie 4x400 metrów, która zakończy toruńskie mistrzostwa. - Jesteśmy u siebie, na polskiej ziemi, więc chcemy to wykorzystać - powiedziała liderka naszego zespołu.

Warto przeczytać

Jacobs najszybszym człowiekiem Europy w hali

Finałową konkurencją sobotniego programu HME był bieg na 60 metrów mężczyzn. Zwycięzcą został pochodzący z USA reprezentant Włoch Lamont Marcell Jacobs, który uzyskał najlepszy tegoroczny czas - 6,47. Jedyny Polak. Remigiusz Olszewski z Zawiszy Bydgoszcz, zajął szóste miejsce z czasem 6,66.

Udane eliminacje 800-metrówców

W trakcie wieczornej sesji odbyły się nie tylko finały. Panie rywalizowały w półfinale biegu na 800 metrów, w którym awans do finału wywalczyły Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka. Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji miejsce w finale zapewnili sobie Adam Kszczot, Patryk Dobek i Mateusz Borkowski.