Hakerzy atakują szkoły i uczelnie. Zdalne nauczanie wykorzystują do kradzieży danych osobowych. Jak się bronić: 17.09.2020

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Polskie szkoły i uczelnie są atakowane przez cyberprzestępców nawet 950 razy w tygodniu.
Polskie szkoły i uczelnie są atakowane przez cyberprzestępców nawet 950 razy w tygodniu. Dariusz Bloch / Polska Press
Hakerzy pukają do drzwi szkół, uczelni i jednostek badawczych. Analizy bieżącego krajobrazu cybernetycznego wykazują, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oraz zbliżającym się startem roku akademickiego wzrastają liczby ataków hakerskich na instytucje edukacyjne. Głównym wektorem rozprzestrzeniania się zagrożeń dla polskiej edukacji i badań są wiadomości e-mail (72 proc.). W przeszło dwóch trzecich przypadków ataku za pośrednictwem e-maili złośliwy plik posiadał rozszerzenie .doc, w 16 proc. był to plik exe, natomiast w 6 proc. .xlsx.

Liczba ataków cybernetycznych na instytucje edukacyjne i badawcze w USA, Europie oraz Azji rosła w dwucyfrowym tempie – alarmują eksperci firmy Check Point. W Polsce na jedną placówkę edukacyjną w ostatnim kwartale przypadło od 800 do ponad 950 prób ataków tygodniowo, przeszło dwukrotnie więcej niż w innych branżach. Hakerzy starają się wykorzystać m.in. powrót do szkół oraz przejście na edukację zdalną.

Polskie szkoły i uczelnie atakowane nawet 950 razy w tygodniu

Najbardziej narażonymi są placówki ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w okresie ostatnich trzech miesięcy badacze Check Pointa odnotowali 30 proc. wzrosty, głównie za sprawą ataków DDoS. W Europie odsetek ten jest niewiele niższy i wynosi 24 proc., natomiast hakerzy stawiają głównie na wyrafinowane próby wyłudzania danych. Azja odnotowała z kolei wzrosty na poziomie 21 proc.

W Polsce jeszcze więcej prób ataków

Średnia liczba tygodniowych ataków na organizację w europejskim sektorze akademickim w lipcu i sierpniu wzrosła o 24 proc. z 638 do 793 w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Natomiast ogólny wzrost liczby ataków, biorąc pod uwagę wszystkie sektory w Europie, wynosi zaledwie 9 proc..

Przeczytaj koniecznie! Po prostu kliknij

W Polsce we wrześniu odnotowano zaledwie 4 proc. wzrost ataków w stosunku do początku sierpnia, natomiast w dłuższej perspektywie zauważono wręcz spadki. Niepokoją za to dane dotyczący ich ilości. W pierwszym tygodniu września identyfikowano średnio 837 prób ataków na pojedynczą jednostkę edukacyjną, o trzydzieści więcej niż miesiąc wcześniej. W ostatnim kwartale szczyt ataków zaobserwowano w trzecim tygodniu lipca, kiedy to przeprowadzono średnio 955 ataków!
- Pandemia koronawirusa wymusiła nie tylko pracę zdalną, ale często także zdalną naukę. Ogólnoświatowe liczby są oszołamiająca, natomiast trend wydaje się jasny: hakerzy postrzegają zarówno uczniów powracających na zajęcia oraz wracające do pracy szkoły i uczelnie jako łatwy cel – komentuje dane Wojciech Głażewski, szef polskiego oddziału Check Pointa.

E-maile z pułapką

Głównym wektorem rozprzestrzeniania się zagrożeń dla polskiej edukacji i badań są wiadomości e-mail (72 proc.). W przeszło dwóch trzecich przypadków ataku za pośrednictwem e-maili złośliwy plik posiadał rozszerzenie .doc, w 16 proc. był to plik exe, natomiast w 6 proc. .xlsx.

Przeczytaj koniecznie! Po prostu kliknij

Najczęściej rodzime szkoły, uczelnie i placówki badawcze atakuje malware typu botnet, który w ostatnim czasie atakował od 8 proc. do 24 proc. organizacji. W dalszej kolejności są to cryptominery oraz na równi trojany bankowe i infostealery. Ataki ransomware dotyczyły jedynie pojedynczych przypadków.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu