Jak przypomina Główny Urząd Statystyczny, to już ostatni dzień na wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym.
Spis jest obowiązkowy. Odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. zł.
Narodowy Spis rozpoczął się 1 kwietnia tego roku i kończy się w czwartek 30 września. Przeprowadzany jest co dziesięć lat i pozwala na ustalanie między innymi ilu Polaków faktycznie mieszka w naszym państwie.
Metody spisania
Możliwe są trzy metody spisania się: metodą samospisu internetowego (CAWI) metodą wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI).
Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.
Natomiast jeśli chodzi o samodzielne spisanie się przez Internet, to jest to możliwe przez oficjalną stronę spisu. Po zalogowaniu pojawi się formularz, który należy uzupełnić.
Jakie są pytania?
Przede wszystkim pojawią się pytania o dane osobowe – nazwisko, imiona, pesel, płeć, datę urodzenia. Co więcej zostaniemy zapytani o aktualny adres zamieszkania, obywatelstwo, narodowość, stan zdrowia, czy wykształcenie.
