Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźne miejsca na mapie Kujawsko-Pomorskiego. W zaułkach piją na umór, a ulicami pędzą piraci drogowi

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Cztery lata po uruchomieniu policyjnej mapy bezpieczeństwa statystyki zgłoszeń i interwencji mundurowych idą w dziesiątki tysięcy. Są miejsca w regionie, gdzie bezpieczeństwo się nie poprawia, ale dzięki interaktywnej mapie zatrzymywani są posiadacze "trawki" i młodzież z problemami.

Historia 17-latka z Golubia-Dobrzynia pokazuje, że interaktywne narzędzie, jakim jest policyjna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, faktycznie ułatwia kontakt mieszkańców z policją. Jeden z użytkowników zaznaczył na mapie miejsce, w którym - jak sugerował - od długiego czasu dochodzi do libacji alkoholowych. O godzinie 1.30 w nocy policjanci z golubskiej komendy sprawdzili sygnał, poszli na miejsce i skontrolowali 5 osób. Wśród nich był chłopak, który zgodnie z nakazem sądowym powinien przebywać w ośrodku wychowawczym.

Narkotyki i alkohol

Częściej jednak, niż młodocianych "na gigancie" policjantom udaje się zatrzymać dzięki mapie... dilerów narkotykowych. Tak, jak to miało miejsce, choćby w Chełmnie. Tam z kolei jeden z mieszkańców wskazał za pośrednictwem internetowego narzędzia zaułek ulicy Polnej, gdzie - jak wynikało z opisu - miały "gromadzić się" podejrzane osoby. Mundurowi zastali tam 6 osób, a wśród nich 21-latka, który miał przy sobie woreczek strunowy z marihuaną. Z kolei mieszkańcy wsi na terenie gminy Płużnica, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa poinformowali policjantów o mężczyźnie, który nagminnie jeździ samochodem pod wpływem alkoholu.

- Zgłoszenie zawierało opis kierowcy i jego auta - mówi mł. asp. Krzysztof Świerczyński z Komendy Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie. - Dzielnicowy tamtego rejonu zauważył jadącego fiata, o którym była mowa w zgłoszeniu. Badanie trzeźwości 77-latka wykazało ponad 1,2 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna natychmiast stracił prawo jazdy.

To Cię może też zainteresować

Na mapie na czerwono zaznaczane są też stale te same miejsca największych miast w Kujawsko-Pomorskiem. To toruńskie osiedle Na Skarpie, bydgoskie Śródmieście i Zazamcze we Włocławku. Z mapy wyłania się obraz naszych miast jako miejsc, w których największymi zmorami są pijący alkohol pod chmurką, narkotyzujący się, bezdomni i żebracy.

Równie uciążliwe - zdaniem mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego - są błędne oznakowane ulice, dzikie wysypiska śmieci i piraci drogowi.

Te same miejsca na czerwono

W bydgoskim Fordonie w rejonie ulic Twardzickiego i Piwnika-Ponurego, np. blisko trzydzieści razy zgłaszano "spożywanie alkoholu w miejscu publicznym". Wcześniej takim zakątkiem miasta "ulubionym" przez użytkowników mapy był obszar między między skrzyżowaniami z Warmińskiego i Marcinkowskiego, gdzie kilkadziesiąt razy zawiadamiano policję o pijących alkohol i zażywających narkotyki. Rekord, jeżeli chodzi o zgłoszenia picia pod chmurką padł jednak chyba gdzie indziej. We Włocławku między ulicami Stodólną, a Reymonta mieszkańcy taki problem sygnalizowali policji blisko pięćdziesiąt razy.

Przez długi czas podobnie problematycznym miejscem był rejon ulicy Energetyków we Włocławku. Policjantom śledzącym zgłoszenia pojawiające się na mapie zagrożeń zapewne nie umknęło, że okoliczni mieszkańcy aż ponad 150 razy skarżyli się na kierowców, którzy niewłaściwie parkują.

Mapa zagrożeń to projekt MSWiA działający od 2016 roku. Znajduje się na stronie mapy.geoportal.gov.pl. Zgłaszanie uciążliwych zdarzeń odbywa się anonimowo. Do wyboru jest 25 kategorii - od zakłócania porządku, przez nielegalne rajdy samochodowe oraz między innymi „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją” po wypalanie traw i znęcanie się nad zwierzętami.

- Mieszkańcy naszego powiatu dużą uwagę skupiają na ochronę środowiska, dlatego też rejestrowanych jest coraz więcej zgłoszeń dotyczących dzikich wysypisk śmieci. Te informacje szybko są weryfikowane przez dzielnicowych, którzy często działają przy współpracy innych instytucji - mówi asp. szt. Robert Szablewski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Od początku działania mapy, np. w Grudziądzu zgłoszono blisko 3 tys. potencjalnych zagrożeń, w całym powiecie inowrocławskim takich sygnałów było ponad 4,5 tys., a w brodnickim - ponad 1650.

We Włocławku znajdują się miejsca, gdzie kilkadziesiąt razy sygnalizowano policji spożywanie alkoholu "pod chmurką"
We Włocławku znajdują się miejsca, gdzie kilkadziesiąt razy sygnalizowano policji spożywanie alkoholu "pod chmurką" Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo