Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GPS w służbowym aucie

oprac. sier, źródło: Flotis.pl
Dzięki urządzeniu GPS właściciel firmy może zweryfikować, czy kierowcy sumiennie wykonują swoją pracę. Nie może jednak robić tego bez ich wiedzy.

Dzięki urządzeniu GPS właściciel firmy może zweryfikować, czy kierowcy sumiennie wykonują swoją pracę. Nie może jednak robić tego bez ich wiedzy.

Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flotą pojazdów do dyspozycji oddają wiele wariantów systemów GPS. Ich montaż pozwala na efektywne wykorzystywanie czasu pracy, w razie kradzieży można też szybko zlokalizować dany pojazd. Jednym z powodów, dla których pracodawcy instalują w służbowych autach urządzenia GPS jest również chęć kontrolowania swoich pracowników.

<!** reklama>

- Dysponując odpowiednim systemem do zarządzania flotą, manager zyskuje możliwość optymalizacji kosztów użytkowania pojazdów lub też zmniejszenia zużycia paliwa, chociażby przez kontrolę wykorzystania pojazdów służbowych w celach prywatnych, a to przekłada się na realne oszczędności dla firmy - mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl.

O tym, że GPS w pojeździe może zaoszczędzić trochę grosza, przekonał się kilka miesięcy temu pan Łukasz - właściciel niewielkiej firmy transportowej z Bydgoszczy.

- Na podstawie urządzenia GPS udowodniłem nieuczciwemu pracownikowi, że oszukiwał mnie na paliwie. Z kierowcą się rozstałem, a pieniędzy wydanych na sprzęt nie żałuję - zwrócą się dzięki temu, że mogę kontrolować, co robią moi pracownicy i przede wszystkim czy robią to w sposób wydajny i uczciwy.

Przy instalowaniu urządzeń GPS, trzeba jednak pamiętać, że dane geolokalizacyjne, pozyskiwane w ten sposób, nie mogą być gromadzone bez zgody pracownika.

- Można przyjąć, iż „lokalizacja” człowieka jest dobrem osobistym, a jego naruszenie może wiązać się z obowiązkiem zadośćuczynienia (podobnie jak w przypadku kontroli służbowej skrzynki e-mail pracownika) - mówi mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy.

Z naruszeniem nie będziemy mieli jednak do czynienia, jeżeli pracownik przed rozpoczęciem monitorowania zostanie o tym poinformowany - np. poprzez odpowiednie zapisy w umowie o pracę, regulaminie pracy lub polityce użytkowania pojazdu służbowego.

W tej kwestii stanowisko zajął Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który wyraźnie podkreślił, iż dopuszczalne jest zainstalowanie w służbowych samochodach systemu GPS, ale pod warunkiem, że pracownik zostanie o tym poinformowany, zanim pracodawca zacznie korzystać z danych przekazywanych przez urządzenia lokalizacyjne.

Warto też pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo wszystkim przetwarzanym w ramach monitoringu danym osobowym. Jeżeli kierowca ma prawo wykorzystywać pojazd do celów prywatnych, to może sobie nie życzyć, by informacje, dotyczące tego, z jakiej szkoły i o której godzinie odbiera dziecko, itp. były ogólnodostępne. Pracownik powinien więc wcześniej zostać poinformowany, kto i w jaki sposób będzie przetwarzał dotyczące go dane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!