Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Google Doodle [12.04.2019]. Z okazji pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury

sier
Doodle od Google - czwartek, 11 kwietnia 2019
Doodle od Google - czwartek, 11 kwietnia 2019 Event Horizon Telescope/Google
Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury pokazali w środę, 10 kwietnia 2019, naukowcy. Google poświęciło czwartkowy [11.04.2019] doodle właśnie temu wydarzeniu. To przełom w nauce - do tej pory wiedzieliśmy o istnieniu czarnych dziur jedynie z teorii. [Doodle od Google - czwartek, 11 kwietnia]

W środę mogliśmy zobaczyć pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Czarną dziurę, a tak naprawdę jej cień sfotografowano w centrum galaktyki M87 (to wielka galaktyka eliptyczna znajdująca się w gwiazdozbiorze Panny w odległości około 53 milionów lat świetlnych od Ziemi). Google poświęciło temu wielkiemu naukowemu wydarzeniu doodle w czwartek, 11 kwietnia 2019.

Doodle od Google - pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Użytkownicy odwiedzający stronę startową przeglądarki mogą zobaczyć animację nawiązującą do zdjęcia. Animacja pokazuje zasysanie logo Google przez czarną dziurę.

Warto wiedzieć:

  • Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami polegającymi na dodaniu do logotypu elementów graficznych, później coraz bardziej je zakrywały aż do pojawienia się form, w których trudno znaleźć ślady oryginalnego znaku Google.

POLECAMY

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Czarna dziura w galaktyce M87. Zdjęcie, jakiego jeszcze nie było

O istnieniu czarnych dziur byliśmy przekonani na podstawie obserwacji ruchów obiektów w ich pobliżu i założeń ogólnej teorii względności. Nikomu jednak do tej pory nie udało się wykonać zdjęcia czarnej dziury. Zdjęcie, które przejdzie do historii, zrobiono dzięki projektowi Event Horizon Telescope (EHT). Zadaniem tego projektu jest obserwacja przestrzeni kosmicznej znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnej dziury. W przedsięwzięcie zaangażowało się wiele zespołów na całym świecie.

Jak podaje serwis urania.edu.pl w przypadku supermasywnej czarnej dziury w galaktyce M87 udało się uzyskać kątową zdolność rozdzielczą 20 mikrosekund łuku. To tak jakbyśmy siedząc w kawiarni w Paryżu byli w stanie przeczytać gazetę umieszczoną w Nowym Jorku...

Warto wiedzieć:

  • Czarną dziurę otacza matematycznie zdefiniowana powierzchnia nazywana horyzontem zdarzeń, która wyznacza granicę bez powrotu. Nazywa się ją „czarną”, ponieważ pochłania całkowicie światło trafiające w horyzont, nie odbijając niczego, zupełnie jak ciało doskonale czarne w termodynamice.

Google Doodle - archiwum

Archiwum Google Doodle możecie obejrzeć pod tym adresem

FLESZ: W godzinę pociągiem z Warszawy do Krakowa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera