17 kwietnia 1706 roku czterej uczniowie szkoły jezuickiej w Bydgoszczy napadli w lesie koło Czyżkówka na trzech żołnierzy szwedzkich, z których dwóch zabili. Stało to powodem wkroczenia do miasta 2-tysięcznego oddziału szwedzkiego, który aresztował burmistrza i 80 mieszczan, zrabował 3 tys. tynfów z kasy miejskiej i okradł z książek bibliotekę jezuitów.
17 kwietnia 1920 roku dawny zespół objazdowy Ludwika Dybizbańskiego, po przejęciu z rąk niemieckich Teatru Miejskiego, rozpoczął działalność jako Miejski Teatr Polski. Pierwszym przedstawieniem była „Obrona Częstochowy” Moersa z Poradowa. Później teatr wystawiał głównie komedie i krotochwile. Pierwszy sezon zamknięty został 11 lipca tego roku, a Dybizbański opuścił Bydgoszcz.
17 kwietnia 1924 roku do Bydgoszczy przyjechał z zamiarem osiedlenia się na stałe znany powieściopisarz Józef Weyssenhoff. Po kupnie mieszkania przy ul. Zacisze (obecnie część placu Weyssenhoffa) literat wprowadził się tam i mieszkał do 1928 roku, kiedy to osiedlił się pod Włocławkiem.
17 kwietnia 1930 roku zakończył się przed bydgoskim sądem proces przywódców organizacji Deutschtumsbund oskarżonych o przemycanie mieszkańców Pomorza narodowości niemieckiej na ćwiczenia wojskowe do Rzeszy. Główny oskarżony prof. Heideleck otrzymał karę 1 roku więzienia.
>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl
Tego samego dnia w lokalu w domu nr 160 przy ul. Gdańskiej (obecnie narożnik pl. Wolności) otwarty został pierwszy w Bydgoszczy sklep fabryczny warszawskiej firmy „E. Wedel”, znanej w całej Europie z doskonałych słodyczy.
17 kwietnia 1932 roku Automobilklub Pomorski w bardzo atrakcyjny sposób otworzył nowy sezon. Ze stadionu Miejskiego wystartował balon, za którym po 15 minutach wyruszyło 30 aut osobowych, których kierowcy, obserwując balon, zmierzali do miejsca jego lądowania. Balon po wielu zmianach kierunku wylądował w okolicach Kcyni. Pierwszych trzech kierowców na miejscu lądowania otrzymało nagrody.
Czy rozpoznasz te miejsca w dawnej Bydgoszczy?
17 kwietnia 1946 roku odbyło się zebranie pierwszej w Bydgoszczy grupy 300 ochotników do nowo powołanej organizacji – Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
Tego samego dnia Miejska Rada Narodowa podjęła decyzję o uruchomieniu w mieście sieci bibliotek publicznych na poszczególnych osiedlach.
17 kwietnia 1955 roku mieszkańcy Bydgoszczy w godz. od 8 do 20 wieczorem w punktach obwodowych komitetów frontu narodowego składali swoje podpisy pod tzw. apelem wiedeńskim, akcji zainicjowanej przez partie komunistyczne na całym świecie. Jak podano do wiadomości, apel podpisało 99,5 proc. bydgoszczan.
17 kwietnia 1959 roku na plenum Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Bydgoszczy przybył członek Biura Politycznego partii, przewodniczący Rady Państwa, Aleksander Zawadzki.
17 kwietnia 1981 roku miało miejsce podpisanie porozumienia tzw. bydgoskiego kończącego strajk chłopski w Bydgoszczy rozpoczęty ponad miesiąc wcześniej, podczas którego domagano się rejestracji niezależnego związku zawodowego rolników indywidualnych. W imieniu strony rządowej umowę podpisał minister Stanisław Ciosek. Zgodnie z warunkami porozumienia rząd miał zwrócić się do Sejmu o stworzenie podstaw prawnych do zarejestrowania NSZZ RI „S”, a strajkujący otrzymali gwarancje bezpieczeństwa. Związek chłopski został ostatecznie zarejestrowany 12 maja 1981 r.
Słownik gwary uczniowskiej - tak mówią dzisiejsi uczniowie
17 kwietnia 1981 roku nastąpiło oddanie do użytku dwu pasm (drogowego i tramwajowego) nowych mostów w ciągu ul. marszałka Ferdynanda Focha, obecnie mostów „Solidarności”. Umożliwiło to wyczekiwany przez mieszkańców zachodniej części miasta od lat powrót tramwajów linii 3 i 5 na dawne trasy.
17 kwietnia 1988 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy ze spektaklem „Wiosna narodów w Cichym Zakątku” wystąpili gościnnie aktorzy Starego Teatru z Krakowa.
17 kwietnia 1989 roku w mieszkaniu przy ul. Gawędy w Fordonie znaleziono zwłoki 49-letniego inwalidy Wojciecha K., zamordowanego w bardzo brutalny sposób. Sprawcy zabójstwa nigdy nie wykryto.
17 kwietnia 1994 roku rozpoczął się I Bydgoski Festiwal Operowy w niewykończonym jeszcze gmachu Opery Nova pod nowym kierownictwem Macieja Figasa. Inauguracyjnym przedstawieniem był „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Festiwal trwał do 30 kwietnia.
17 kwietnia 2002 roku na stadionie Zawiszy w towarzyskim meczu piłkarskim w ramach przygotowań do piłkarskich MŚ w Korei i Japonii reprezentacja Polski przegrała z Rumunią 1:2. Honorową bramkę zdobył Tomasz Hajto.
Dziś śmieszą, ale kiedyś to była poważna rzeczywistość:
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
Polub nas na Facebooku
zobacz, co czeka nas w pogodzie (źródło TVN/X-News):