
Gdzie najlepsza piłka, gdzie najgorsza?
Od dawien dawna w polskiej piłce nożnej istnieje spór o to, który region jest najlepszy, który ma najlepsze drużyny. Były takie okresy, że „rządził” Górny Śląsk, były także i takie, że prym wiódł Dolny Śląśk. Swego czasu palmę pierwszeństwa dzierżyło Mazowsze, a w innym momencie Ziemia Łódzka. Wielu fanów spiera się także, które województwo z kolei jest najgorsze. Często powtarza się, że Opolszczyzna lub Ziemia Lubuska. My to postanowiliśmy sprawdzić w sposób dość wymierny, a mianowicie za pomocą punktacji w zależności od tego w jakiej lidze region ma swoich przedstawicieli.

Reguły punktacji
Przyjęliśmy system oceniania niczym w szkole czyli od 1 do 6. Drużyna w ekstraklasie oznacza 6 punktów, w 3 lidze =1 . Z kolei za zespół w 1 i 2 lidze region zyskuje odpowiednio 4 i 3 „oczka”. Skąd te pewnego rodzaju dysproporcje? Ano z tego, że jednak wypada bardziej uhonorować ekipy grające w elicie. Z kolei 3 liga to minimum przyzwoitości na województwo.
Warto pamiętać, że przy takiej samej liczbie punktów o wyższej lokacie decyduje najpierw większa liczba drużyn, a potem ich liczba w wyższej lidze.

16 miejsce. Ziemia Lubuska - 2 punkty
Piłkarska pustynia. Ani jednego przedstawiciela na poziomie ogólnopolskim, zaledwie dwa kluby w 3 lidze, dlatego ostatnie miejsce dziwić nie może.
Ekstraklasa: -
1 liga: -
2 liga: -
3 liga: (2 zespoły na tym poziomie) Stilon Gorzów Wielkopolski, Warta Gorzów Wielkopolski

15. Kujawsko-Pomorskie - 8
Tu już jest trochę lepiej. Tym bardziej, że jeszcze w poprzednim sezonie Olimpia Grudziądz rywalizowała na zapleczu ekstraklasy. Teraz spadła do 2 ligi, a do niej awansowała z kolei Elana Toruń. Wynik ogólny jednak i tak raczej poniżej przyzwoitości.
Ekstraklasa: -
1 liga: -
2 liga: (2) Elana Toruń, Olimpia Grudziądz
3 liga: (2) Chemik Bydgoszcz, Wda Świecie