W jednym z kurhanów znaleziono szczątki ludzi i zwierząt składanych w ofierze. Kolejne dwa kurhany czekają jeszcze na zbadanie. Znaleziska te są starsze od Biskupina i egipskich piramid.
<!** Image 2 align=none alt="Image 153457" sub="Archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w pod kierunkiem dr Józefa Bednarczyka po przerwie wznowili badania kurhanów w Gąskach pod Gniewkowem / Fot. Renata Napierkowska">W Gąskach trwa odsłanianie dwóch grobowców odnalezionych podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych. Wówczas natrafiono na niekompletne szczątki ludzi i krów, które najpewniej zostały podczas pochówku złożone w ofierze.
<!** reklama>- Na pewno osoba, dla której usypano ten kurhan była kimś bardzo znaczącym, wodzem, przywódcą rodu. Niestety, nie wiemy, kto wtedy te ziemie zamieszkiwał, jaka to była kultura, jakim posługiwano się językiem, gdyż znaleziska pochodzą z bardzo odległych czasów, młodszej epoki kamienia, czyli neolitu - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk, archeolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
To oznacza, że wykopane szczątki są starsze od Biskupina, który pochodzi z epoki brązu i żelaza. Młodsze też od znalezionych grobowców w Gąskach są piramidy egipskie.
<!** Image 3 align=none alt="Image 153457" >- Pod kurhanem natrafiliśmy na ślady orki zaliczające się do najstarszych w Polsce. Pozostałości nie wywodzą się jednak z jednej epoki. W tym samym miejscu żyła później inna społeczność. Na pewno jednak Gąski są bardzo ciekawe pod względem archeologicznym i spodziewamy się, że dokonamy tutaj jeszcze wielu interesujących odkryć, które pozwolą poznać bliżej historię tych ziem i kultur, jakie tu zamieszkiwały - dodaje dr Józef Bednarczyk.
Archeolodzy w obrębie odkrytego kurhanu spodziewają się znaleźć kolejne grobowce i inne ślady po dawnych mieszkańcach. Do zbadania jest co najmniej jeszcze jeden kurhan, a kto wie, czy nawet nie dwa, gdyż znajdujące się nieopodal wzniesienie też wygląda na miejsce pochówku.
Władze Gniewkowa już snują plany, jak wykorzystać sensacyjne odkrycia archeologiczne. W Gąskach ma w przyszłości powstać skansen, który będzie udostępniony dla zwiedzających. Elementy grobowców odkryte w ubiegłym roku nie będą już po zakończeniu prac badawczych zasypane, ale zostaną zabezpieczone.
- Jak tylko dostaniemy pieniądze na rewitalizację, to ruszymy z utworzeniem Muzeum Księstwa Gniewkowskiego. To, co zgromadzono w UMK w Toruniu, eksponaty pochodzące z naszych terenów znajdujące się w inowrocławskim muzeum i znaleziska z Gąsek będzie można oglądać w naszym muzeum - deklaruje burmistrz Gniewkowa, Adam Roszak.