https://expressbydgoski.pl
reklama

Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego: skala i zainteresowanie wydarzeniem przeszło oczekiwania PGZ

Materiał informacyjny Forum PGZ

- Tego się nie spodziewaliśmy. O skali świadczy, że przez tylko dwa dni ponad 500 firm zgłosiło chęć udziału w Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Na pewno zorganizujemy kolejne - tak Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podsumował wydarzenie, które odbyło się 5 marca 2025 r. na PGE Narodowym. Organizatorem była Polska Grupa Zbrojeniowa. Przybyli nie tylko przedsiębiorcy i przedstawiciele państwowej zbrojeniówki, ale także politycy i przedstawiciele Sił Zbrojnych. Patronatem wydarzenie objęły ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Obrony Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wydarzenie zostało zainaugurowane przez prezesa zarządu PGZ S.A. Krzysztofa Trofiniaka, z którym "Strefa Obrony" przeprowadziła wywiad podczas Forum.

- Chcielibyśmy zainteresować się firmami, które mogą nam dostarczyć nie tylko produkty czy podzespoły niezbędne do budowy dużych systemów uzbrojenia, ale także firmami dobrze funkcjonującymi na rynku cywilnym, które mogą nam pomóc w pracy związanej z rozwojem, badaniami, testowaniem i nowymi technologiami - powiedział nam prezes PGZ. - Zainteresowanie, z jakim się spotkaliśmy, naprawdę jest ogromne.

Dlatego też doszliśmy do wniosku, że powinniśmy bezwzględnie powtórzyć to Forum, uwzględniając zebrane w tym roku doświadczenia - dodał prezes Trofiniak.

Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego skupiło się na czterech kluczowych zagadnieniach:

  • znaczeniu przemysłu obronnego dla gospodarki Polski i Europy,

  • współpracy sektora państwowego i prywatnego,

  • programie Tarcza Wschód,

  • przyszłości polskiego przemysłu obronnego.

Omówiono zasady partnerstwa firm z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) oraz mechanizmy wsparcia dla współpracy prywatnych przedsiębiorstw, chcących zaangażować się w sektor obronny. Program Tarcza Wschód został przedstawiony jako szansa na rozwój polskich technologii i włączanie się sektora prywatnego w modernizację armii. Podkreślono potrzebę inwestycji w nowe technologie, automatyzację i cyfryzację, które mogą zapewnić Polsce pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych zaznaczali, że kluczowym wyzwaniem jest tempo rozwoju – Polska ma ogromny potencjał, by stać się liderem w regionie, pod warunkiem, że będziemy konsekwentnie rozwijać nasze zdolności produkcyjne, innowacyjne i eksportowe. Mamy plan, pieniądze na poziomie krajowym i europejskim. Brakuje nam czasu i to jest wyzwanie. Ale jeśli nauczymy się działać szybciej, to łatwiej nam będzie rozwiązywać kolejne problemy – powiedział Konrad Gołota, podsekretarz stanu w MAP.

Forum cieszyło się dużym zainteresowaniem, a kilkuset uczestników i gości, reprezentujących szeroki wachlarz przedsiębiorstw, również spoza sektora obronnego, miało okazję do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń.

Podczas trwania Forum, swoją obecnością zaszczycił uczestników wicepremier i minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, który podczas swojego wystąpienia podkreślił wagę rodzimego przemysłu zbrojeniowego i jego rozwoju - Potrzebujemy europejskiego programu zbrojeniowego, potrzebujemy bezpieczeństwa łańcucha dostaw komponentów do przemysłu zbrojeniowego, potrzebujemy niezależności europejskiego i polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział wicepremier.

Partnerem medialnym wydarzenia był portal "Strefa Obrony", którego redaktorzy mieli możliwość przeprowadzania wywiadów z uczestnikami i prelegentami w przygotowanym studiu.

W kuluarach swoją ofertę prezentowali przedstawiciele państwowych przedsiębiorstw wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mogli z nimi rozmawiać wszyscy zainteresowani nawiązaniem współpracy. Przygotowano także specjalny cykl prezentacji objaśniający chętnym jakie kryteria należy spełnić, by wejść do grona przedsiębiorstw współpracujących ze "zbrojeniówką".

Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski