MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Flaga w barwach narodowych brudna i podarta. Wisi przy Wełnianym Rynku [zdjęcia]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Taki obrazek można zobaczyć przy Wełnianym Rynku 9. Zgodnie z zapewnieniem, zniszczona flaga ma zostać usunięta do końca tygodnia.
Taki obrazek można zobaczyć przy Wełnianym Rynku 9. Zgodnie z zapewnieniem, zniszczona flaga ma zostać usunięta do końca tygodnia. Tomasz Czachorowski
Zniszczona flaga Polski powiewa przed budynkiem z nr. 9 przy Wełnianym Rynku. Jest brudna i postrzępiona, dawno zapomniana. - To brak szacunku do symbolu narodowego! - denerwuje się Czytelnik, który poprosił nas o interwencję w tej sprawie.

- Z tej niegdyś jeszcze flagi zrobiono zwykłą szmatę. A pikanterii dodaje fakt, że wisi ona nad godłem RP kancelarii komorniczej. Ta „flaga” jest rażącym elementem estetycznej, zadbanej przestrzeni Wełnianego Rynku – denerwuje się pan Witold.

Usuną do końca tygodnia

Jak dowiadujemy się w ww. kancelarii, flaga została wywieszona przez właściciela jednego z lokali, który już tam nie mieszka. W administracji zarządzającej budynkiem z kolei słyszymy, że "zlecenie usunięcia zniszczonych barw narodowych przekazane zostało już do realizacji". Słowem, flaga ma zniknąć stamtąd do końca tygodnia.

- Zgodnie z odpowiednią ustawą, barwy RP należy umieszczać w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek (art. 15. ustawy z dn. 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych). Kodeks wykroczeń z kolei (art. 49) mówi, że wykroczeniem jest okazywanie lekceważenia barwom narodowym w miejscu publicznym. Biorąc pod uwagę oba te zapisy, trudno mieć wątpliwości, że w tym przypadku doszło do wykroczenia - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik straży Miejskiej w Bydgoszczy. Jak dodaje, w takiej sytuacji funkcjonariusz SM może podjąć interwencje. Każda zaś interwencja może zakończyć się pouczeniem, nałożeniem mandatu (w wys. 20-500 zł) lub wnioskiem o ukaranie do sądu.

Jak właściwie postępować z flagą?

Przypominamy najważniejsze zasady publicznego wywieszania barw narodowych. Flaga lub banner:

  • muszą być czyste i mieć czytelne barwy,
  • nie mogą być pomięte, postrzępione.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne jej zniszczenie przez rozdzielenie barw.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego lato sprzyja miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera