Świecka „skarbówka” znalazła się wśród sześćdziesięciu instytucji wyróżnionych tytułem „Urząd Przyjazny Przedsiębiorcy”, udowadniając, że urzędnik nie musi być wrogiem petenta.
<!** Image 2 align=right alt="Image 57524" sub="Roman Lewandowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu, i Jolanta Kaliszer, rzeczniczka świeckiej „skarbówki”, prezentują certyfikat „Urzędu Przyjaznego Przedsiębiorcy”, przyznanego w piątej edycji konkursu, którego organizatorem jest Business Centre Club. W tym roku podobnym wyróżnieniem może poszczycić się zaledwie sześćdziesiąt urzędów w całym kraju. Pracownikom Urzędu Skarbowego w Świeciu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. /Fot. Tomasz Keller">Ideą przewodnią konkursu jest wyróżnienie tych urzędów skarbowych, które wzorowo wywiązują się ze swoich obowiązków w kontaktach z przedsiębiorcami. W tym roku w gronie najlepszych znalazł się także urząd w Świeciu.
- Było to dla nas bardzo miłe zaskoczenie, ponieważ nigdy o taki tytuł nie zabiegaliśmy. W tym roku znacznie poszerzył się krąg instytucji, które zgłaszały kandydatów do wyróżnienia, dzięki czemu konkurs stał się bardziej obiektywny - mówi Roman Lewandowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu.
W naszym województwie w głosowaniu brały udział, między innymi, Loża Bydgoska Business Centre Club, Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Izba Przemysłowo-Handlowa i inne organizacje skupiające pracowników i pracodawców. Również sami przedsiębiorcy wypełniali ankiety, wskazując przyjazne urzędy.
- Celem konkursu jest tworzenie przyjaznej atmosfery między urzędem skarbowym a przedsiębiorcą - wyjaśnia Jolanta Kaliszer, rzeczniczka Urzędu Skarbowego w Świeciu.
Wyróżnienie nobilituje, ale zobowiązuje także urzędników do utrzymania odpowiedniego standardu pracy.
<!** reklama left>- Jednym ze sposobów umacniania dobrych relacji między urzędem a przedsiębiorcą są organizowane spotkania, na przykład w siedzibie Cechu Rzemieślniczego i Przemysłowo-Handlowego, na których nasi pracownicy przybliżają prowadzącym firmy szczegóły związane ze zmianami w przepisach podatkowych - dodaje Jolanta Kaliszer.
„Skarbówka” w Świeciu dba też o swoich przyszłych podatników. Od pewnego czasu bierze udział w programie edukacyjnym dla ostatnich klas szkół podstawowych. Starsza młodzież po ukończeniu szkoły średniej często trafia do urzędu na staże organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Świeciu.
- W sierpniu przyjdzie do nas dziesięć osób, a we wrześniu następna dziesiątka. Przy dużej liczbie zeznań podatkowych do przeanalizowania taka pomoc jest nam bardzo potrzebna. Część stażystów znajduje później u nas pracę - informuje Jolanta Kaliszer.
Jak w każdym urzędzie, także w świeckiej „skarbówce” kontakty z petentami nie zawsze są przyjemne.
- Zdarzają się interesanci z góry nastawieni wobec nas na „nie”. Nikt w końcu nie lubi płacić podatków, ja również. Mimo to cieszy fakt, że jak się robi coś dobrze, to zostaje to docenione i wpływa na pozytywny wizerunek całego urzędu - mówi Roman Lewandowski.
