- Rynek rekrutacji nadal żyje (jeszcze) - podaje Maciej Mianowski z LHH. - Sytuacja zmienia się na tyle dynamicznie, że to, co mówimy dzisiaj o rynku pracy w kategorii otwartych rekrutacji, jutro może być mniej aktualne. Z jednej strony przybywa firm, które rozpoczęły procesy rozstawania się ze swoimi pracownikami, z drugiej w niektórych branżach mocno wzrasta zapotrzebowanie na konkretne profile. Trudno też powiedzieć, na ile to zapotrzebowanie będzie stałe w swojej dynamice, a w jakim stopniu jest efektem potrzeby sytuacji.
Kto nadal zatrudnia? - Z informacji od firm, z którymi współpracujemy wiemy, że nie są to pojedyncze organizacje, np: BGK, CCC, Allegro, Eurocash, LG Chem (nowa inwestycja we Wrocławiu), Capgemini Software Solutions Center, Amazon, Imperial Tobacco, mBank, Mars, P&G - wymienia przykłady z kraju Maciej Mianowski.
A w naszym regionie rekrutują np. firmy: Keeeper, Rotopino.pl, Atos Poland Global Services, Frosta, Tyco Electronics Polska, Frigo Logistics, Omega Group Karolina Grajek, Bazy i Systemy Bankowe, Papiery Powlekane „Pasaco”, Unilever i Drozapol-Profil. Szczegóły ofert znajdą Państwo na podstronie akcji #Jest Praca (https://barr.pl/jestpraca/).
Kto, kogo teraz poszukuje
- Na dzisiaj zapotrzebowanie na pracowników na tym samym lub większym poziomie można zauważyć, m.in. w obszarach e-commerce, wsparcie dla e-commerce (centra logistyczne), IT/nowe technologie, branża DIY, sieci handlowe spożywcze, producenci żywności, farmacja. Bardzo często otrzymujemy zapytania o profile osób tj. księgowe, analitycy danych, przedstawiciele handlowi, inżynierowie oprogramowania Java i testerzy, inżynierowie DevOps, menedżerowie projektów i operacyjni. Większe zapotrzebowanie jest na kurierów i kasjerów (szczególnie w trybie wydłużonego czasu pracy sklepu) - podaje pan Maciej
.
- Pracowników brakuje dziś w branży medycznej (firmy masowo rekrutują inżynierów serwisu aparatury medycznej do szpitali), e-commerce, w magazynach i logistyce. Duży potencjał obserwujemy w sektorze usług wspólnych dla biznesu, oferującej największym światowym korporacjom obsługę księgową, logistyczną, informatyczną lub kontakt z klientem. Nadal poszukiwani są: księgowi, specjaliści ds. podatków, analitycy finansowi, analitycy danych, ale w głównej mierze specjaliści Service Desk oraz w obszarze obsługi klienta. Zatrudnienie znajdą przede wszystkim osoby, które znają języki obce, więc to dobra szansa dla pracowników dotkniętych zwolnieniami np. z obszaru hotelowo-restauracyjno-kateringowego. Pracę można też znaleźć w logistyce i w IT - wymienia Karina Chowaniak z Devire.
Jak przebiega teraz rekrutacja
Można skorzystać z pomocy agencji pracy lub „pośredniaka”. - Warto też śledzić oferty pracy, które pojawiają się w zakładce “kariera” na oficjalnych stronach firm, bądź na ich profilach na LinkedIn. Dobrym adresem są również oferty w wyszukiwarkach rekrutacyjnych - radzi Chowaniak. - Coraz częściej na portalach biznesowych szukają pracy specjaliści.
- W związku z przejściem firm w tryb pracy zdalnej, rekrutacje zostają prowadzone on-line (Skype, Microsoft Teams, Zoom i inne). Jednak należy pamiętać, że taka forma spotkania jest traktowana tak samo jak ta “twarzą w twarz” i ważne jest przygotowanie się i do takiej rozmowy - zaznacza ekspertka Devire.
- Trendem zyskującym na popularności są rozmowy video bez udziału rekrutera, tzw. video interview - podają eksperci OLX Praca. - Poza Skypem istnieje wiele innych dostawców podobnych rozwiązań, jak: Cisco Webex, ClickMeeting, Google Hangouts, Facebook Messenger i wiele innych. Wybór narzędzia zależy od indywidualnych preferencji.
W związku z nową sytuacją i pracą zdalną komunikacja wewnątrz firm jest rozciągnięta w czasie, a odpowiedź w sprawie rekrutacji często się wydłuża, dlatego tak ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Ale, gdy oczekiwany feedback się opóźnia, warto odezwać się do rekrutera z pytaniem o status kandydatury.
Po przejściu procesu i przyjęciu oferty następuje podpisanie umowy. - Podpisanie umowy odbywa się teraz zdalnie za pośrednictwem kuriera bądź w biurze przy ograniczonej liczbie pracowników. Przed podpisaniem umowy konieczne będą badania medycyny pracy. Zgodnie z projektem ustawy Tarczy antykryzysowej, tradycyjne badania są zawieszone, ale pracownicy mogą skorzystać z telemedycyny pracy, a stosowne oświadczenie otrzymają on-line - podaje Devire.
