Osoby z tęczowymi kolorami mają nie być szykanowane w Katarze
Zakaz zostanie zniesiony od drugiej rundy fazy grupowej, która rozpocznie się 25 listopada. FIFA zwróciła się również do władz Kataru, aby nie szykanowały kibiców z tęczowymi barwami na ulicach Dohy i okolic. Komitet Bezpieczeństwa i Porządku nie będzie już konfiskował przedmiotów w kolorach tęczy.
Jednocześnie niektóre narodowe związki piłkarskie wątpią, czy FIFA może polegać na zapewnieniach władz Kataru, biorąc pod uwagę wcześniejsze wydarzenia.
Loew: Teraz liczy się piłka nożna i jej jakość, a nie kolor opasek
Tymczasem były selekcjoner reprezentacji Niemiec, Joachim Loew dniósł się do akcji „Die Mannschaft” w Katarze, kiedy piłkarze przed meczem z Japonią zasłonili sobie usta dłońmi w proteście przeciwko dyskryminacji w kraju gospodarza mundialu osób LGBT+.
- Dużo się mówi o zakazie FIFA dotyczącym noszenia tęczowych opasek. Piłkarze reprezentacji Niemiec byli tym wyraźnie dotknięci, a nawet zorganizowali coś w rodzaju protestu przed meczem z Japończykami. Czy to naprawdę takie ważne? - zapytano Loewa.
- Teraz liczy się piłka nożna, jej jakość, a nie kolor opasek. Rozumiem podekscytowanie zespołu, ale uważam, że zawodnicy powinni być skupieni przede wszystkim na grze. Sport jest najważniejszy, reszta powinna pójść na dalszy plan - stwierdził były selekcjoner reprezentacji Niemiec, z którą zdobył mistrzostwo świata 2014..
Mundial w Katarze rozpoczął się 20 listopada i zakończy 18 grudnia. Turniej odbywa się na ośmiu stadionach w pięciu miastach. Mecz finałowy odbędzie się na Stadionie Narodowym. Aktualnym mistrzem świata jest drużyna Francji, która w finale 2018 roku pokonała w decydującym meczu reprezentację Chorwacji 4:2.
