Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FIFA jest zadowolona z Bydgoszczy i Zawiszy [ZDJĘCIA]

Marek Fabiszewski
Marek Fabiszewski
Delegacja FIFA i PZPN oraz grupy robocze na Zawiszy. Najważniejsza trójka oficjeli przyszłorocznej imprezy piłkarskiej w Bydgoszczy pozuje od lewej: Jaime Yarza (szef departamentu turniejów FIFA), Rafał Bruski (prezydent Bydgoszczy) i Marek Doliński (dyrektor turnieju Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019).
Delegacja FIFA i PZPN oraz grupy robocze na Zawiszy. Najważniejsza trójka oficjeli przyszłorocznej imprezy piłkarskiej w Bydgoszczy pozuje od lewej: Jaime Yarza (szef departamentu turniejów FIFA), Rafał Bruski (prezydent Bydgoszczy) i Marek Doliński (dyrektor turnieju Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019). Tomasz Czachorowski
Jaime Yarza, szef departamentu turniejów FIFA, przekazał prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu oficjalną umowę podpisaną z PZPN.

Od czwartku 20 września 2018 roku, Bydgoszcz jest oficjalnie Miastem-Gospodarzem MŚ U-20, które odbędą się w Polsce w 2019 roku.

Delegacja FIFA z Jaime Yarzą, szefem departamentu turniejów FIFA oraz przedstawiciele PZPN, z Markiem Dolińskim, dyrektorem turnieju Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 od kliku dni wizytują miasta i obiekty przyszłorocznej imprezy.

To już trzecie takie wizyty robocze. W środę gościli oni w Łodzi, gdzie na stadionie Widzewa młodzieżowe mistrzostwa świata rozpoczną się 23 maja i zakończą 15 czerwca 2019 roku.

W czwartek wspólna delegacja FIFA i PZPN, składająca się z blisko 30 osób gościła w Bydgoszczy i na obiekcie CWZS Zawisza. Tego dnia, krótko po 13.00, Jaime Yarza z FIFA przekazał prezydentowi Bydgoszczy oficjalną umowę z PZPN na organizację MŚ.

- Zarówno ja, jak i bydgoszczanie, jesteśmy dumni, że po raz kolejny nasze miasto zostało docenione przez wielką organizację jaką jest FIFA - mówił Rafał Bruski na głównej murawie stadionu Zawiszy. - Że trzeci najważniejszy turniej piłkarski na świecie (po seniorskich i kobiecych MŚ - przyp. Fa) odbędzie się w naszym mieście. Czujemy się zaszczyceni. Już raz byliśmy organizatorami dużej europejskiej imprezy (Euro U-21 w roku 2017 - przyp. Fa), ale ta jest jeszcze dwa i pół razy większa. Stan przygotowań jest taki, że wiemy, iż damy radę i będziemy po raz kolejny świadkami wielkiego święta w Bydgoszczy.

A jakie jest zdanie przedstawiciela FIFA?

- Przy tak dużych imprezach wybór Miast-Gospodarzy jest dla nas bardzo istotny. Już w momencie, kiedy zasugerowano, że jednym z nich będzie Bydgoszcz, odnieśliśmy wrażenie, że władze są bardzo zainteresowane organizacją turnieju - powiedział Jaime Yarza i dodał: - Będę mówił otwarcie. Stadion nie jest najłatwiejszy, wiele spraw jest jeszcze do dogrania, ale w innych miastach wcale nie jest inaczej. W środę pochodziliśmy po Bydgoszczy, poznawaliśmy miasto i nasze wrażenia są bardzo pozytywne.

Grupy robocze delegacji FIFA i PZPN wizytowały też boiska treningowe przyszłorocznych MŚ. Zlokalizowane są one w Bydgoszczy na Zawiszy (od ul. Powstańców Warszawy) i Chemiku (ul. Glinki) oraz w Łochowie i w Solcu Kujawskim (zmiast boiska Gwiazdy przy ul. Bronikowskiego).

Marek Doliński z PZPN, który jest dyrektorem całej imprezy, podkreślił: - Jako PZPN i FIFA nie mieliśmy żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o wybór Bydgoszczy. Już raz sprawdziła się w roli Miasta-Gospodarza. Przyszłoroczna impreza też będzie dobrą formą promocji Bydgoszczy, podobnie jak pozostałych pięciu miast.

Na ile meczów na stadionie Zawiszy mogą liczyć kibice i czy w Bydgoszczy zagra polska reprezentacja prowadzona przez Jacka Magierę?
- W Bydgoszczy na pewno odbędzie się sześć meczów.
Czy zagra tu Polska, nie wiem, wszystko będzie zależeć, z jakiego miejsca w grupie awansują biało-czerwoni, a wierzymy, że awansują i jak będzie wyglądała drabinka turniejowa - wyjaśniał Marek Doliński.

Nieoficjalnie mówi się, że na stadionie Zawiszy może się odbyć nawet 9 spotkań, także w fazie pucharowej.
W turnieju wezmą udział 24 reprezentacje. Oprócz Polski znamy na razie siedmiu finalistów (Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja, Norwegia, Nowa Zelandia i Tahiti).

Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią także po cztery drużyny z Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz strefy CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby).

Młodzieżowe MŚ odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwszy turniej został rozegrany w Tunezji, z kolei ostatnie trzy imprezy mistrzowskie odbyły się w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i w Korei Płd (2017). Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem MŚ U-20.

Młodzieżowy mundial określany jest często „fabryką talentów”. Dotychczas blisko 700 piłkarzy, którzy wystąpili w młodzieżowym mundialu, wzięło udział w seniorskich MŚ. Wśród najbardziej znanych odkryć turnieju są m.in. Diego Maradona, Lionel Messi, czy Sergio Aguero.

Wśród byłych piłkarzy, którzy sięgnęli po mistrzostwo świata w tej kategorii wiekowej jest też były piłkarz i trener Zawiszy Bydgoszcz, Brazylijczyk z polskim obywatelstwem - Hermes Neves Soares. (1993, Australia).

Organizatorzy liczą po raz kolejny na wolontariuszy, którzy tak udanie pracowali podczas poprzedniej wielkiej imprezy w Polsce, czyli Młodzieżowego Euro U-21 w 2017 roku. Elektroniczna rekrutacja została otwarta 2018 roku i potrwa do 31 grudnia. W styczniu i lutym 2019 roku, w Miastach-Gospodarzach, przeprowadzone zostaną rozmowy z kandydatami, a ostateczne wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 28 lutego 2019 roku. Następnie w każdym z sześciu Miast-Gospodarzy zorganizowane zostaną szkolenia.

Zapisy oraz szczegóły na www.laczynaspilka.pl/wolontariat oraz na www.wolontariat.laczynaspilka.pl.

POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!